Orbán Viktor Brüsszelben: új helyzet vagy régi nóta?

Új helyzet állt elő, mert ez nyílt beszéd volt. Mindezt eddig is tudni lehetett. Ezeket Orbán Viktor miniszterelnök brüsszeli útján tett kijelentéseivel kapcsolatban mondta az m1 Az Este című műsorában Csaba László és Petschnig Mária Zita.

Erkölcsi kérdés, hogy Magyarország nyolc év után lekerüljön az uniós szégyenpadról és megszabaduljunk a múlt árnyékától - jelentette ki Orbán Viktor Brüsszelben. A miniszterelnök azt mondta: a magyar emberek mindent megtettek az elmúlt három évben azért, hogy 3 százalék alatt maradjon a hiány, és megszűnjön a túlzottdeficit-eljárás. Az IMF-tárgyalásokról is beszélt a miniszterelnök. Ahogy fogalmazott: csökkent a megegyezés esélye, mert Magyarország elég erős ahhoz, hogy a pénzpiacokról finanszírozza magát.

Petschnig Mária Zita közgazdász Az Estében közölte: eddig is tudtuk, hogy a rugalmas hitelkeretet nem kapjuk meg, mert nem ránk szabták. Ezt a hitelt olyan gazdaság kaphatja meg, melynek stabilak az alapjai és a valutaalap számára kiszámítható gazdaságpolitikával rendelkezik. „A magyar gazdaság ezt nem tudta bizonyítani, ezért már az első percben, 2011. november 18-án megmondták, (…) hogy szó sem lehet ilyen hitelről” – közölte.

Csaba László közgazdász az M1 esti műsorában hangsúlyozta: új helyzet alakult ki, ez ugyanis már nyílt beszéd volt. A 2011. november 17-én elkezdett fejezet és az ezt követő háromnegyed évben az európai intézményekkel zajló éles viták időszaka is lezárult – mondta.

Arra az újságírói kérdésre, hogy szükségünk lehet-e hitelre, Csaba László közölte: a kérdés az, mit akarunk elérni. A kormány mozgástere megmaradt abban a tekintetben, hogy el kell-e fogadni külső feltételeket – mondta. Hozzátette: láthatólag ez volt a cél.

A közgazdász továbbá kiemelte: az, hogy az ország kint van a piacon, nem egy triviális dolog. Itt Csaba László példaként említette Ciprust, az ország a nyáron „egyik napról a másikra kidőlt”, valamint Romániát, mely szintén súlyos nehézségekkel küzd. „Mi kint maradtunk a piacon, s az nagy teljesítmény” – mondta. A kérdés, milyen módon tudjuk a gazdasági növekedésre felhasználni a rendelkezésre álló eszközöket. 2013 januárjában nincs szó azonnali fizetésképtelenségről, vagy hogy árfolyam-összeomlás veszélye állna fenn, mint 2011. november 17-én volt – közölte.

Petschnig Mária Zita elismerte: meg tudtuk oldani IMF- vagy uniós hitel nélkül az elmúlt évet, és úgy néz ki, megoldjuk az idei és a következő évet is, de ez nagyon sokba kerül.

Csaba László közölte: a kérdés nem az, hogy veszünk-e fel hitelt, hiszen anélkül nem lehet fenntartani a készpénzáramlást, hanem az, hogy meddig, milyen feltételekkel és milyen távra. A gazdasági növekedés beindítása lenne a legfontosabb.

Arra az újságírói felvetésre, hogy az IMF szerint idén nem tudjuk tartani a 3 százalékos hiánycélt, Petschnig Mária Zita jogosnak tartotta, hogy a pénzügyi szervezetnek kétségei vannak az idei hiánycél teljesülésével kapcsolatban. „Ha valóban elkötelezett a kabinet, hogy 3 százalék alatt legyen az ország, és hazánk kerüljön a túlzottdeficit-eljárás hatálya alól, akkor további lépésekre lesz szükség” – mondta. (forrás: Hirado.hu)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.