Orbán megmentheti a Zsolnayt

A kormány másfél-két hónapon belül dönthet arról, segít-e a súlyos gondokkal küszködő pécsi Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.-n, s ha igen, akkor hogyan – tudtuk meg Csizi Pétertől, Pécs fideszes alpolgármesterétől.

 jövőre 160 éves porcelángyár június óta újra a pécsi önkormányzat kizárólagos tulajdona. A Gyurcsány-kormány – a pécsi politikusok kitartó lobbizásának hatására – 2005-ben adta át a városnak a gyárat, ám ahogy az állam, úgy az önkormányzat sem tudta fejlődő pályára állítani az elavult technológiájú, jelentős piacvesztést elkönyvelő, veszteséges vállalkozást. A város 2010-ben 230 millió forintért eladta a cég részvényeinek 49 százalékát az ingatlanfejlesztésben utazó Jászai Gellértnek, aki továbbértékesítette tulajdonrészét a Közgép Zrt.-nek.

Pécs vezetői abban reménykedtek, hogy a Közgép elég tőkeerős a Zsolnay megújításához, ráadásul a porcelángyár épületburkoló üzletága jelentős megrendelésekhez juthat a Közgép nagyberuházásai révén. Ez a remény egy év alatt szertefoszlott, s a Közgép a nyár elején ingyen visszaadta kisebbségi részvénycsomagját az önkormányzatnak. A város elfogadta az ajándékot, de jelezte, hogy a kormány segítségét kéri a Zsolnay a megmentéséhez. Pécs már csak azért sem képes erre, mert az évente 40-45 milliárdból gazdálkodó város pénzügyi lehetőségeit hasonló nagyságrendű adósság korlátozza.

Csizi Péter szerint a kormány már tanulmányozza, miképp dobjon mentőövet a Zsolnaynak. Ennek módszere már csak azért is kérdéses, mert az unió szigorú keretek közé szorítja az állami beavatkozás eszközrendszerét. Így nem tudható, milyen injekciót kaphat a 225 embert foglakoztató porcelánmanufaktúra a költségvetéstől. A Zsolnay a múlt évet 840 milliós árbevétel mellett 283 milliós vesztességgel zárta, s a cég idén is hasonló „eredményre” számít.

A városnak jelenleg még nem kell támogatni a porcelángyár működését, mivel a Közgép az első félévben saját forrásból – 170 millió forinttal – biztosította a Zsolnay likviditását. Ez viszont nem fedezi a cég veszteségét, így aligha kétséges, hogy a városnak előbb-utóbb be kell szállnia a finanszírozásba. Ha ezt nem teszi meg, elkerülhetetlen lesz a termelés mérséklése, a dolgozói létszám csökkentése.

Csizi Péter szerint a város célja az, hogy az egykor másfél ezer embert foglalkoztató Zsolnay ne zsugorodjon tovább. Az alpolgármester hangsúlyozta, hogy ez a gyár Pécs egyetlen hungarikuma, így megőrzése fontos a városnak. Tény, hogy a Zsolnay még ebben a mostani állapotában is az egyik legértékesebbnek érzett hazai márka, s  a gyár nívós dísztárgyait gyakran koronás fők vásárolják. Ugyanakkor a manufaktúra felélte vagyoni tartalékjait, hisz az rt. eladta a gyár öthektáros területének kétharmadát Pécsnek – amin a város megépítette a Zsolnay Kulturális Negyedet – s a telekért befolyó 2 milliárd forint elment az üzem költöztetésére, átépítésére és a termelés életben tartására.

Zsolnay-tányéron is szignálta az együttmûködési szerzõdést Tasnádi Péter polgármester és Hiller István kulturális miniszter
Zsolnay-tányéron is szignálta az együttmûködési szerzõdést Tasnádi Péter polgármester és Hiller István kulturális miniszter
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.