Orbán kiadta Varga Mihálynak: csomagoljon!
A kormány gazdaság- és társadalompolitikájával összeegyeztethető és egyben az Európai Unió számára is elfogadható lépések kidolgozására kérte fel Orbán Viktor miniszterelnök Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert annak érdekében, hogy Magyarország kikerüljön a túlzott deficit-eljárás alól - közölte Gíró-Szász András kormányszóvivő.
Varga Mihály - amikor a konvergenciaprogramot megküldte Brüsszelnek - azt mondta, Magyarországnak jó esélye van arra, hogy kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás alól. "Magyarország azon hat állam között van, amelyek ki tudnak kerülni a túlzottdeficit-eljárás alól, de meg kell küzdenünk azért, hogy ez bekövetkezzen" - tette hozzá.
A nemzetgazdasági miniszter meglehetősen optimistán nyilatkozott arról, hogy szerinte a megfelelő hiánycél eléréséhez nem kell új megszorítócsomag, elegendő lehet az extra magas, közel 400 milliárdos költségvetési tartalék. A korábbi 0,9 százalék helyett már csak 0,7 százalékos növekedéssel számol a kormány, az inflációt 5,2 százalék helyett 3,2 százalékosra várja, ám továbbra is úgy gondolja, hogy az államháztartás hiánya a GDP 2,7 százalékát teszi ki. „Fel kell használni” (vagyis zárolni kell) a tartalékok felét.
A kormányoldalon úgy vélik, mivel "koncentrált támadás" indult Magyarország ellen az uniós intézmények részéről a demokráciadeficit miatt, ez kihat a túlzottdeficit-eljárásra is. Vannak, akik változatlanul azzal kalkulálnak, hogy az Ecofin (uniós pénzügyminiszterek tanácsa) nem nyáron, hanem csak ősszel, a 2014-es költségvetés fő számainak ismeretében dönt az eljárás megszüntetéséről. Különösen, mert félő, hogy a választási év miatt az Orbán-kormány jövőre elengedheti a "számokat".
Arra, hogy tartható lesz-e a miniszterelnök által megjelölt 2,7 százalékos hiánycél, lapunknak a kormánypárt vezető politikusai nem tudtak konkrétumot mondani.
Az egyik befolyásos kormánypárti politikus szerint akkor lesz szükség Varga-csomagra, ha a pénztárgépek adóhatósággal való elektronikus összeköttetése és az elektronikus útdíj bevezetése nem eredményezi az összesen 170 milliárd forint bevételt 2013 második felében.
Azt már Matolcsy György is sérelmezte, még amikor nemzetgazdasági miniszter volt, hogy az uniós számítások a minimálisra tették a pénztárgépes bevételt.
Orbán Viktor már sokszor elmondta, ha Brüsszel csak a számokat nézi, meg kell szüntetni a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárást. A miniszterelnök környezetében Málta esetét előszeretettel szokták példának felhozni, arra emlékeztetve: Málta hiánymutatói rosszabbak voltak, mint a magyar számok, mégis megszüntették ellenük az eljárást. Azt is hozzáteszik, hogy Románia esetén is meg szeretné Brüsszel szüntetni az eljárást a híreik szerint, holott a román büdzsé hiánya "magasabb az elvártnál".
A Fidesz ma elnökségi ülésen tekintette át az Európai Unió által javasolt, a túlzottdeficit-eljárással kapcsolatos lépéseket, ezen a kormányfő is részt vett.
Rogán Antal, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője a kormánypárt elnökségének rendkívüli ülése után tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: a Fidesz elnöksége arra kérte a kormányt, uniós tárgyalásai során ne engedjen a brüsszeli nyomásnak. Szavai szerint az Európai Unió visszaél a hatalmával. A megbeszélésen rögzítették azokat a területeket, amelyek módosításába vagy visszavonásába semmiképpen nem egyezik bele a magyar kabinet.
Szó sem lehet a rezsicsökkentés visszavonásáról, a magánszemélyek és a kis- és középvállalkozások adóterheinek növeléséről, a nyugdíjak megadóztatásáról, a nyugdíjemelés eltörléséről, a családtámogatások csökkentéséről és a gyermekek utáni adókedvezmények felülvizsgálatáról sem - sorolta Rogán Antal, hozzáfűzve, hogy a magyar kormányoldal kitart a munkahelyvédelmi akcióterv intézkedései mellett is.