Orbán beszéde: Hideg zuhany
Hűsítőleg hatott a piacokra a magyar kormányfő délutáni sajtótájékoztatója, a forint erősödni tudott, ami azt sugallja, a befektetőket sikerült valamelyest megnyugtatnia Orbán Viktornak. Pedig nem volt könnyű dolga: a keveset kellett eladnia úgy, hogy sok. A kormány ugyanis vajmi keveset tehet a világban tomboló pánik ellen. Olyan intézkedést tehát nem tud bejelenteni, amitől mindannyiunk élete jobb lesz. Olyat igen, amitől sokkal rosszabb, de ezt politikus nem vállalja fel.
Mégis ki kell állni a nyilvánosság elé, megnyugtatni a közvéleményt. Úgy, hogy abból ne szülessen megint egy szerencsétlen, félreérthető vagy ostoba mondat, ami aztán mindent elsöpör, mint Kósa Lajos beszéde tavaly nyáron. Orbánnak tehát nem volt választása.
A miniszterelnök szövegének 90 százaléka nem okozott meglepetést. Itt, a szerkesztőségben találgattuk előtte, mi fog elhangozni, és elég jó lett a találati arány. Biztosra vehető volt például, hogy a devizahitelezésben kialakult helyzet miatt szóba kerül a felelősségre vonás. Volt azonban egy mondata, amire nem számítottunk. Arról szólt ez a mondat, hogy még az idén újabb kormányzati intézkedésekre lesz szükség a költségvetési hiány tartása érdekében, mind a bevételek, mint a kiadások között, különben a vártnál rosszabb gazdasági növekedés és az alacsonyabb infláció 100 milliárd forinttal növeli a deficitet.
A jelenlévők számára egyértelmű volt, hogy ez a mondat az idei, tehát a 2011-es évről szólt, bár a netes sajtóban kering egy olyan verzió is miszerint a 2012-es büdzséről, mert okként a 3 százalékos tervezett növekedés apadását jelölte meg 2 százalékra. Csakhogy ez 2011-re is igaz, a konvergenciaprogram szerint 3,1 százalékos GDP-bővülést vár erre az évre a kormány. Induljunk ki tehát abból, hogy mégis a mostani évről beszélt a kormányfő. Ez esetben a százmilliárdos lyuk keletkezése meglepetés.
Az, hogy a kormány eddig tagadta, hogy elcsúszhat az idei költségvetés, nem hír, ráadásul a karcsú, 1,5 százalékos növekedésről ők is csak a héten értesültek. Ám az elemzői kar, a piac biztosra vette, hogy még ekkora növekedés mellett is tartható az idei deficitcél, s csak a jövő évivel lesznek gondok. A magánnyugdíjpénztári vagyon, a különadók még erre a makropályára is elegendő tartalékot biztosítanak.
Nos, vagy ők tévedtek nagyot, vagy a költségvetésben voltak olyan lyukak, amelyek a kormány szegényes gazdaságpolitikai kommunikációja miatt (elég a nemzetgazdasági tárca havi államháztartási tájékoztatóira gondolni, ami egy paródia) rejtve tudtak maradni. De én nem zárnék ki egy harmadik lehetőséget sem. A pánik remek alkalom arra, hogy olyan intézkedéseket lehessen átverni az embereken, amelyek egy picivel békésebb időszakban csak konfliktusokkal fogadtathatók el. Orbán ezt az alkalmat kihasználhatja arra, hogy az egyébként csak 2012-re időzített megszorítások egy részét előrehozza, becsomagolva 2011-be, és bízva a könnyebb ellenállásban. Ezzel idejekorán be tudja biztosítani, hogy ne szálljon el a 2012-es büdzsé. Ha ez áll a kora őszre ígért kormányzati csomag mögött, akkor ez egy - legalábbis a kormányzás technikai oldaláról tekintve - mesteri húzás.