Orbán a japán császárnál

Japánban kampányol Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök Tokióban bejelentette: a jövedelemadó "rossz dolog", és egyszámjegyűt akar. Varga Mihály nem tudja, miből fedeznék a kieső bevételt, de lelkesen bólogatott.

A hivatalos látogatáson Japánban tartózkodó kormányfő pénteken Tokióban, a Japán Üzleti Szövetség (Keidanren) és a magyar Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) által szervezett Japán-Magyar Üzleti Fórumon, mintegy 150 - köztük több mint 60 magyar - üzletember előtt tartott beszédet.

Elmondta, hogy a magyar egy egykulcsos, 16 százalékos, családi adórendszer. Hozzátette ugyanakkor, hogy ő azok közé tartozik, akik szerint a jövedelemadó rossz dolog, ezért "nullaszázalékos" szja-kulcsot szeretne, ami ugyan jól hangzik, de jelenleg nem lehetséges. Bízik azonban abban - folytatta -, Magyarország képes lesz elérni, hogy egy számjegyű legyen az szja.

Orbán Viktor angol nyelvű előadásában szólt arról is, Magyarország és Közép-Európa támogatja, hogy minél hamarabb megszülessen a Japán és az Európai Unió közötti szabadkereskedelmi egyezmény.

A magyar-japán kapcsolatokról szólva a miniszterelnök arra hívta fel a figyelmet, hogy a két ország kormányának szemlélete a válsággal és annak kezelésével kapcsolatban számos hasonlóságot mutat.

Jonekura Hiromasza, a Keidanren elnöke köszöntőjében azt mondta, időszerűnek tartja a miniszterelnök tokiói látogatását, hiszen a magyar gazdaság - amely gyorsabban nő az európai uniós átlagnál - már kilábalt a válságból, ami kedvezően hat a japán-magyar gazdasági kapcsolatokra is.

Az üzleti szövetség vezetője emlékeztetett, hogy számos japán vállalat működik Magyarországon, a két ország gazdasági együttműködése pedig folyamatosan fejlődik.

A HITA tájékoztatása szerint a kormányfőt kísérő - 55 cég képviseletében - 61 magyar üzletemberből álló delegáció főként a járműipar, az információs technológia, az élelmiszer- és boripar, illetve a gép- és fémipar területéről érkezett.

Közép- és Kelet-Európában Magyarország Japán legnagyobb importpartnere, az export terén pedig Lengyelország után a második. A japán külföldi közvetlen beruházások állománya 2012-ben 722 millió euró volt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai alapján. Ezzel Japán a 11-12. legnagyobb külföldi tőkeberuházó Magyarországon.

Orbán Viktort az üzleti fórumon tartott előadása után a császári palotában audiencián fogadta Akihito császár és felesége, Micsiko császárné.

Ezután megbeszélést folytatott Tokióban Takada Sigehiszával, a Takata Corporation járműipari beszállító vállalat elnök-vezérigazgatójával, később pedig Szuzuki Oszamuval, a Suzuki Motor Corporation vezetőjével.

Orbán Viktor délután - japán programja zárásaként - Kiotóba látogat, majd szombat este érkezik haza Budapestre.

Varga Mihály szerint lehet

A nemzetgazdasági miniszter lehetségesnek tartja, hogy három éven belül csökkenjen Magyarországon a személyi jövedelemadó (szja) mértéke. A 10 százalék alatti szja bevezetését Varga Mihály középtávon reális célkitűzésnek nevezte.

A tárcavezető a Japánban tárgyaló miniszterelnöki delegáció tagjaként minderről Tokióban nyilatkozott magyar újságíróknak, miután helyi idő szerint péntek délelőtt Orbán Viktor kormányfő a Japán-Magyar Üzleti Fórumon mondott beszédében ismét felvetette az egy számjegyű szja bevezetését.

A nemzetgazdasági miniszter azt mondta, a kabinet már eddig is nagy utat tett meg, hiszen a 2010-es kormányváltáskor 32 százalékos volt a felső szja-kulcs, most pedig egységesen 16 százalékos, vagyis megfeleződött. Mindezt úgy érte el a kormány, hogy közben a költségvetés egyensúlyi helyzete nem borult meg - hangsúlyozta.

"Én is azt szeretném, hogy ha minél hamarabb akár egy számjegyű lenne a jövedelemadónak a kulcsa, de egyelőre nem látom a forrását annak, hogy az így kieső bevételt milyen kiadáscsökkentéssel vagy más bevételek növelésével lehetne előteremteni. Márpedig 2014-ben és 2015-ben is szeretnénk, ha a gazdaság teljesítménye alapján a költségvetés hiánya három százalék alatt maradna" - mondta Varga Mihály.

Arra, hogy milyen időtartamban kell gondolkodni a 10 százalék alatti szja bevezetéséről, a tárcavezető azt válaszolta: "Középtávon ez mindenképpen egy reális cél".

"Ha az ország három év alatt el tudott jutni oda, hogy megfelezze az adókulcs mértékét, akkor nem valószínű, hogy még három év kell majd ahhoz, hogy tovább csökkenjen" - fogalmazott, megismételve ugyanakkor, hogy nagyon fontos figyelembe venni a gazdaság teljesítményének alakulását, a külső piaci körülményeket és az egyensúlyi helyzetet.

A miniszterelnök tokiói látogatásáról szólva Varga Mihály azt mondta, minden ilyen vizit nagy lökést adhat a kétoldalú kapcsolatoknak. A Tokióban most aláírt megállapodások is a jövőbeni magyar-japán, illetve V4-Japán együttműködést készítik elő - közölte a miniszter, aki nagy esélyt lát arra, hogy Magyarország további japán befektetések célországa legyen.

Hangsúlyozta emellett, a miniszterelnököt a szigetországba elkísérő üzletember-delegáció több tagjának visszajelzése alapján számítani lehet arra, hogy olyan üzletek köttetnek, amelyekkel nemcsak japán tőke érkezik majd Magyarországra, hanem fordítva, magyar árukat is exportálhatnak a távol-keleti országba.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.