Önrészes kötelező az Uniontól

Önrészes kötelező biztosítás dob piacra az Union. Aki vállalja, hogy károkozás esetén húsz- vagy ötvenezer forintot fizet a biztosítónak, húsz, illetve harminc százalékos kedvezményt kap a kgfb-tarifából.

Az autósok számára eddig leginkább csak a cascóból ismert konstrukcióval, önrészes kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással (kgfb) rukkolt elő az idei kampányra az Union. Az elképzelés lényege: húszezres önrész vállalásával az ügyfél 20, míg önvenezer forint esetében 30 százalékos kedvezményt kap a kgfb tarifájából – mondta sajtótájkoztatóján Maják Viktor, a biztosító kommunikációs igazgatója. Az önrészt akkor kell fizetni, ha az autós balesetet idéz elő. Egy biztosítási időszakon belül azonban csak egyszer kerülhet erre sor: amennyiben az ügyfél egy éven belül kettő vagy több esetben okoz kárt, akkor sem kell egynél többször kifizetni az önrészt.

A károsultat természetesen továbbra is teljes mértékben az Union fizeti ki (a kgfb-szabályozásának csak így felel meg a konstrukció), az önrész összegét pedig a károkozó utólag rója le a biztosítónak. Egyébként, ha valamilyen csoda folytán az okozott kár értéke nem érné el a húsz-, illetve ötvenezer forintot (erre a mai árak mellett igen csekély az esély), akkor az ügyfélnek csak annyit kell fizetnie, amennyi a veszteség volt, nem a teljes összeget.

Bár az önrészek mértéke a jellemző kgfb-díjakhoz képest meglehetősen magas (tavaly az átlag 33 ezer forint volt, s idén valószínűleg tovább csökken), az autósok többsége számára valószínűleg vállalható ez a kockázat. A mintegy négymillió biztosított járműből arányaiban iggen kevesen okoznak balesetet, amely látszik a bónusz-málusz besorolásokon is: az autósok aligg másfél százaléka máluszos, negyedük az A0 ketegóriában van, míg a többiek bónuszosak.

Az önrészes kötelező amúgy máshol eddig sem volt ismeretlen, több európai uniós országban, a szomszéd államok közül például Ausztriában és Szlovákiában is vannak ilyen konstrukciók. A nálunk eddig leginkább a cascóból ismert önrészes termékek egyébként nemrég a lakásbiztosítások piacán is megjelentek, de eddig nem terjedtek el széles körben.

Az Union másik jelentősebb idei újdonsága egy új internetes felület, amelyen teljes körű online ügyintézési lehetőséget biztosít. Maják Viktor elmondása szerint a weboldal abban különbözik a direktbiztosítók vagy az online alkuszok honlapjaitól, hogy míg utóbbiakon az esetek többségében csupán a díjkalkuláció és a szerződéskötés elindítása zajlik elektronikusan, majd ezt követően a folyamat visszaterelődik a hagyományos csatornákba (a szerződéseket, kötvényeket, számlákat, alkuszi megbízásokat postai úton vagy faxon küldik), addig az Union mindent elektronikusan intéz. Papírmunkára, postai levelezésre egyedül akkor van szükség, ha az ügyfél nem átutalással, hanem csekken fizetné be biztosítását, illetve ha az autós zöldkártyát igényel.

Az így megspórolt közvetítői jutalékot, illetve a biztosító számára kevesebb adminisztrációt kedvezménnyel honorálja az Union. Az új webfelületen keresztül, online kötött kgfb-szerződések díjából 25 százalékot enged el a társaság (ez kombinálható az egyéb kezdvezményekkel is), amely azt tervezi, hogy ha a kezdeményezés siekeres lesz, akkor később a kötelező mellett más biztosításokat is lehet majd kötni a honlapon.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.