Önkéntes számüzetésben a Barclays
Távozik az Egyesült Arab Emírségek bankközi kamatlábát, az Eibor-t meghatározó, s ezzel keresztül a dirham árfolyamára is hatást gyakoroló tizenkét tagú banki testületből a brit Barclays képviselője – tudta meg a Reuters. A hírügynökség megbízható forrásokra hivatkozva azt jelentette, hogy az arab ország központi bankjához benyújtott kérést elfogadják, és keddre összehívnak egy ülést, amelynek eldöntik, hogy kivel pótolják a kivonuló briteket.
A hírt egyelőre hivatalosan nem erősítették meg. Egy másik forrás azt mondta a Reutersnek, hogy nincs nagy versengés a megüresedő helyért, ugyanis azok a bankok, amelyek nem csak viszonteladói hálózatot üzemeltetnek az Emirátusokban, hanem teljeskörű szolgáltatást nyújtanak, már szinte kivétel nélkül benne vannak a tizenkét tagú bizottságban. Ebben jelenleg a külföldiek 8, a belföldiek 4 hellyel rendelkeznek. A Barclays kilépéséből senki sem profitál – tette hozzá a forrás, aki szerint ezért érhetőbb és hasznosabb lenne, ha bent maradnának a testületben.
A Barclays önkéntes távozása az üzletmenetet nem érinti, azaz továbbra is fogadhat betéteket és folyósíthat kölcsönöket az arab világban, ám a cég reputációjának nem tesz jól. Igaz, az sem, hogy a Barclaysnál éveken át kényük-kedvük és legfőképp: saját igényeik szerint manipuláltak a londoni kamatlábat (Libor).
A botrány kipattanása után a cég felső vezetői távozni kényszerültek. A Barclays elfogadta az amerikai és brit felügyelet által kirótt 453 millió dolláros büntetést is. Fontos megegyezni, hogy arra vonatkozóan nem merült fel a gyanú, hogy másutt is tiltott eszközökkel próbálták volna befolyásolni a piacot.