Öngyilkossági hullám a France Télécomnál
"Decemberre a France Télécom egészen más lesz, mint most. (...) A cél, hogy megállítsuk ezt a pokoli spirált" - ígérte meg Didier Lombard kedden Xavier Darcos munkaügyi miniszterrel tartott közös sajtótájékoztatóján. A kormány nyomására a munkaügyi minisztériumban létrejött találkozóra azt követően került sor, hogy múlt pénteken a cég egyik 32 éves középvezetője kivetette magát párizsi irodája ablakán és szörnyethalt.
Tavaly február óta 23-an vetettek véget életüknek a távközlési vállalatnál, s további 13-an hajtottak végre sikertelen öngyilkossági kísérletet; legutóbb hétfőn a cég egyik kelet-franciaországi leányvállalatának ügyfélszolgálati igazgatója nyugtatók beszedésével próbált irodájában öngyilkosságot elkövetni, de az eszméletlen férfire időben rátaláltak kollegái és megmentették.
A szakszervezetek a cégnél évek óta tartó átszervezésekre vezetik vissza az öngyilkosságok hátterében meghúzódó lelki okokat és azok leállítását követelik, ezt azonban nem tartja megoldásnak a cég vezetője. A technológia fantasztikus módon fejlődik, a France Télécomnak is változnia kell - hangoztatta Lombard, hozzátéve, hogy ezentúl a korábbiakhoz képest "másképpen, humánusabban, szociálisabban és a szakszervezetekkel teljes összhangban" képzeli el ezt a változást. Ígéretet tett arra, hogy a cégen belüli stresszért felelőssé tett menedzserek új, az eddigieknél szociálisabb irányvonalak szerint fognak dolgozni.
A kormány kérésének megfelelően pedig az állami munkafelügyelet vezetője ezentúl jelen lesz a vezetőség és a szakszervezetek egyeztetésein, amitől a szociális párbeszéd javulását reméli a munkaügyi minisztérium.
"Nem a technológiai fejlődést vitatom, hanem azt szeretném, ha ez az elkerülhetetlen és szükséges fejlődés az alkalmazottak életének legnagyobb tiszteletben tartása mellett történne" - jelentette ki a munkaügyi miniszter.
Az egykori állami telefonszolgáltató France Télécom a 1997-es sikeres piaci nyitást követően Európa elsőszámú internet- és harmadik legnagyobb mobiltelefon-szolgáltatójává vált.
Az átszervezések azonban erőltetett menetben folytak: 2005-ben 22 ezer munkahelyet leépítettek. A jelenleg 100 ezer főt foglalkoztató vállalatnál - amelynek az állam 26 százalékos részvényese - az alkalmazottak 65 százaléka még mindig közalkalmazotti státuszt élvez szemben azokkal, akik a privatizáció óta kerültek a céghez.