Öngyilkos lett a Metro áruházlánc alapítója

Otto Beisheim a világ ötödik legnagyobb kereskedelmi cégét építette fel. Az európai kiskereskedelem nagy úttörőjeként elismert német milliárdos egész életében kerülte a nyilvánosságot.

Holtan találták hétfőn reggel a bajorországi Tegernsee melletti otthonában a 89 éves Otto Beisheimet, Németország egyik leggazdagabb üzletemberét. A halál pontos oka egyelőre nem ismert, annyit tudni, hogy a milliárdos azután vetett véget az életének, hogy orvosai közölték vele: előrehaladott, gyógyíthatalan betegségben szenved, és nincs remény a felépülésére.

A halálakor 3,3 milliárd dollár magánvagyonnal rendelkező Beisheim a modern európai kiskereskedelem egyik úttörője és legendás alakja volt. Ő találta ki és néhány társával együtt alapította meg 1964-ben Mülheimben a Metro cash & carry - nagykereskedelmi - láncot.

A piaci legendárium szerint Otto Beisheim egy amerikai üzleti útról vitte haza magával a Metro áruház alapötletét: hoteleket, vendéglátóhelyeket és kiskereskedőket egységesen, nagy tételben ellátni áruval. A vevők és a cég számára is jelentős költségmegtakarítást eredményező elgondolás és a kortársait egy évtizeddel megelőző, modern kialakítású üzlet gyakorlatilag robbantotta a német, majd később a nemzetközi piacot. Mára a 35 országban jelenlévő Metro-csoport a világ ötödik legnagyobb kereskedelmi cége, 280 ezer alkalmazottal és 66 milliárd eurós éves forgalommal.

A Metro-alapító életéről, magánéletéről keveset tudni, mivel a német milliárdos, pályatársaihoz hasonlóan utálta és kerülte a sajtót. Jellemző, hogy a Lidl-alapító Dieter Schwartzról, vagy az Aldi-alapító Albrecht-testvérekről is csak néhány, évtizedekkel korábban készült lesifotó van közkézen.

Annyi ismert, hogy Otto Beisheim szegénynek született 1923-ban egy Ruhr-vidéki svájci német kereskedőcsaládban. Mivel a családnak nem volt pénze a fiú taníttatására, így a fiatal Otto előbb bőrkereskedéssel kezdett foglalkozni. Későbbi életére végig rávetült fiatalkori náci múltja. A részletek kevéssé ismertek, az azonban biztos, hogy Beisheim a második világháború idején a Leibstandarte Adof Hitler nevű SS-elitegységben szolgált.

Bár a Leibstandarte Adolf Hitler is követett el - különösen a keleti fronton - súlyos, háborús bűncselekményeket, azonban a híradások felhívták a figyelmet arra, hogy Beisheim rádiós-műszaki tisztként szolgált, és mindössze 21 éves volt, amikor véget ért a háború. Ugyanakkor Beisheim sajtótól való idegenkedése azzal is magyarázható, hogy soha nem akart a náci múltjáról beszélni, így az is tisztázatlan maradt, hogy pontosan milyen tettéért kapta meg a vaskereszt második fokozatát.

Beisheim a háború után rövid ideig brit hadifogságba került, majd onnan szabadulva visszatért a szülőföldjére, ahol elvégzett egy gyorstalpaló üzleti tanfolyamot, majd hamar egy elektronikaicikk-nagykereskedő vállalkozás cégvezetőjévé avanzsált.

A fordulatot a hatvanas évek elején tett amerikai útja hozta: ott találkozott azzal az üzleti modellel, melynek lényege, hogy a nagykereskedők nem kiszállítják az árut a viszonteladóknak, hanem a kiskereskedő partnerek mennek az áruházba, ahol készpénzért (innen ered a cash & carry elnevezés) annyi árut visznek magukkal, amennyire éppen szükségük van. Az elgondolás nyomán kialakított Metro rövidesen - a szintén Mülheimből elstartolt Aldihoz hasonlóan - forradalmasította a kereskedelmet. A Metro szűk évtizeddel később már hárommilliárd márkás forgalmat bonyolított le, amit terjeszkedésre fordított, így rövidesen megszerezte a Kaufhof, a Media Markt-Saturn és a Real hipermarketeket.

A cég 1996-ban tőzsdére lépett, innentől Beisheim részesedése és befolyása egyre csökkent a cégben, így a 2000-es évekre már csak a Metro-részvények nagyjából tíz százaléka volt a birtokában. A cégalapító befolyása 2007-ben tovább halványodott, amikor a Metrót társalapító két nagy tulajdonos, a Haniel és a Schmidt-Ruthenbeck család egyesítették a részesedésüket és megszerezték a Metro feletti meghatározó többséget.

Beisheim az utóbbi években mint bőkezű adakozó volt ismeretes, bár rosszmájú sajtóhíradások megjegyezték, hogy az általa létrehozott alapítványokkal az adóját is csökkenteni tudta az időközben a svájci állampolgárságot is megkapó milliárdos. Az utóbbi években már visszavonultan élő Beisheim több üzleti iskolát is támogatott, így egy koblenzi üzleti iskola fel is vette az adakozó milliárdos nevét.

Ugyanakkor saját lakhelyén, Tegernseeben a lakosság tiltakozására visszavonták azt a tervet, hogy Beisheim nevét felvegye egy helyi iskola, mivel a helyiek nem akarták azt, hogy iskolájukat egy volt Waffen-SS-tagról nevezzék el, és visszautasították Beisheim 10 millió eurós ajándékát is. Otto Beisheim házassága gyermektelen maradt, felesége, Inge 50 év házasság után 1999-ben halt meg.

Otto Beisheim
Picture taken on January 1, 2004 shows founder of retail giant Metro, Otto Beisheim in Berlin. Beisheim, one of Germany's richest people, died on February 18, 2013 aged 89, the firm said, reportedly taking his life due to an incurable illness. AFP PHOTO / TIM BRAKEMEIER GERMANY OUT
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.