Ön is kérjen 12,5 milliót ajándékba munkáltatójától!
Nem a parlament költségvetési bizottsága dolgozta ki, hanem a pénzügyi kormányzat részéről készítették elő azt az adótörvényekhez csapott módosító indítványt, miszerint a munkaadók egyszeri, legfeljebb 7,5 millió forintos támogatást adhatnak adómentesen munkavállalóiknak, kifejezetten a rögzített árfolyamon történő végtörlesztésre (a pénzt nem is a dolgozó, hanem a hitelt folyósító bank számlájára utalják). A javaslatot hivatalosan azonban a bizottság nyújtotta be, mégpedig az első körben, vagyis a zárószavazás előtt két héttel. Ez senkinek nem tűnt fel – úgy tudjuk, a Bankszövetségnél sem vették észre – igaz, számos más bizottsági módosító közt volt elbújtatva a javaslat.
Nyikos László, a parlament költségvetési bizottságának jobbikos elnöke lapunknak azt mondta: számtalan indítvány „fut át” a testületen. A végtörlesztéshez hasonló módosítónak „szép rituáléja van”: mivel a kormánynak a Házszabály szerint nincs lehetősége arra, hogy módosító indítványt nyújtson be, ezért „sugallatot ad” a bizottságnak. Az ilyenkor szokásos koreográfia szerint a kormányzati apparátus elkészíti a módosító indítványt, az adott bizottság többsége (ez esetben a Fidesz-KDNP) pedig megszavazza, hogy nyújtsák be a T. Háznak. – A játék része, hogy az indítványról kikérjük a kormány képviselőjének a véleményét, aki nyilván támogatja a módosítást. A Házszabály segítségével így hozza a bizottság helyzetbe a kormányt – mondta Nyikos László, hozzátéve: ha végképp nem ért egyet egy ilyen indítvánnyal, akkor nem jegyzi ellen, azt a bizottság alelnökére bízza (a költségvetési bizottság egyik alelnöke Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő).
A végtörlesztéshez kapcsolódó indítványt viszont, mint a Jobbik képviselője, maga is megszavazta. Az ugyanis a Jobbik álláspontja, hogy „ha csak két devizahitelesen tudunk segíteni, akkor is támogatni kell egy ezt szolgáló indítványt” – mondta Nyikos László.
Úgy tudjuk, azért húzták meg 7,5 millió forintban az adómentesen adható támogatás határát, mert a kormány szerint ez felel meg az átlagos hitel összegének. Banki nyilatkozóink furcsálták, hogy a kormánynak ezek szerint vannak olyan háttértanulmányaik, amelyekkel a tárgyalások során nem álltak elő. Kormányzati forrásainknál szerdán arról is érdeklődtünk, nem gondolják-e, hogy kibabráltak a Bankszövetséggel, akikkel pedig épp akkoriban kezdték újrakezdeni a párbeszédet. A válasz szerint még ezzel a javaslattal sem lépi túl a 15-20 százalékot a devizahitelesek táborában a végtörlesztést bevállalók aránya. Erről pedig az volt a banki szakemberek véleménye, hogy ilyen számításokkal csak a kormány állt elő, a pénzügyi szektor csak ezekből kiindulva vezette le, milyen hatása lenne a végtörlesztésnek.
A kormány részéről arra is felhívták a figyelmünket (amiről ma már a nemzetgazdasági tárca egyik munkatársa is beszélt), hogy a hatályos szja-törvény eddig is lehetővé tette lakáscélú vissza nem térítendő támogatás nyújtását, 5 millió forintig. Vagyis a kormány szerint nem is avatkoztak be olyan brutálisan, mint azt a Bankszövetség leírja (ahol nagyon rossz néven vették a javaslat elfogadását). A törvény első számú melléklete valóban tartalmazza az 5 milliós támogatást. Sőt, adószakértői vélemény szerint e két lehetőséggel akár együttesen is élhetnek a munkavállalók, ha van erre fogadókészség a foglalkoztató részéről.
Vámosi-Nagy Szabolcs szerint az szja-törvény nem tartalmaz olyan korlátozó rendelkezést, ami kizárná a két támogatás egyazon célból történő felhasználását, ami által optimalizálható az adó. A végtörlesztéshez kapcsolódó törvényi rész szerint 7,5 millió forintnál többet is adhat a cég, csak a fölöttes rész már nem számít adómentesnek. Viszont ha nem e törvényi pont szerint, hanem az 5 millióra vonatkozó rendelkezés alapján tesznek hozzá az összeghez, akkor akár 12,5 millióig is feltornászható az adómentesen végtörlesztésre fordítható keret.
Persze ennek nyújtását korlátozza a cég anyagi lehetősége. Leginkább még a kisebb, családi vállalkozásoknál jöhet szóba, hogy ily módon rendezzék a tartozást. Ott viszont az jelenthet akadályt, hogy nagy részük – legalábbis papíron – veszteséges – mondta az adószakértő.
A Bankszövetség két hete juttatta el a kormányhoz a devizahiteles-mentő csomagját. Azon a héten vasárnap Matolcsy György egy televíziós interjúban kijelentette, hogy a kormány két héten belül megvizsgálja a javaslatot és választ ad. Ennek határideje most jár le. Időközben kétszer tárgyaltak a felek, tudomásunk szerint még a jövő héten is folytatódnak az egyeztetések.