Olcsóbb lesz az SMS és a mobilinternet külföldön

Az unió illetékes (távközlésért felelős) minisztereinek tanácsa holnap elfogadhatja a külföldről indított SMS-ek árszabályozásáról szóló bizottsági javaslatot, és dönthet arról a szabályozási keretcsomagról is, melyen 2007 óta dolgoznak a távközlési szakemberek.

Előbbi szerint a romaing üzenetek áránál egy 11 eurócentes nagykereskedelmi ársapkát vezetne be az EU – jelenleg az átlagár 29 cent. Ha a döntés pozitív lesz, jövőre már csökkenhetnek a roaming SMS díjak. Hosszas vita volt arról, szabályozzák-e hasonlóképp a mobilinternet külföldi használatának árát is, s az év közepén még nem volt egyértelmű álláspont erről – mi több úgy tűnt, adnak még némi időt a szolgáltatóknak úgymond önszabályozásra – most az látsziik valószínűnek, hogy a tanács elfogadja a Pataki Dániel vezette ERG javaslatát a megabájtonkénti egy eurós árról. Ezt, az egyébként a belföldi használathoz képest még mindig magas árat komoly politikai kompromisszumként kell értékelni, mivel bizonyos tagállamok erősen ellenezték. Például Spanyolország, ahol rengeteg üzleti konferenciát és kiállítást szerveznek, s az üzletemberek, valamint nyáron a turisták a magas árral komoly adóbevételeket generáltak a spanyol költségvetésnek.

Az úgynevezett szabályozási keretcsomag felülvizsgálata során létrejött javaslat is egy kompromisszum nem helyezik teljesen új alapokra a szektor szabályozását, ugyanakkor várhatók módosítások annak érdekében, hogy a mainál valamelyest egységesebbek legyenek EU távközlési piacai. Ennek része az is, hogy Reding távközlési biztos végül elállt a 150-170 fős, nagy EU-s szuperhatóság létrehozásától, melyben a hazánkhoz hasonló kis államok előnytelen pozíciókhoz jutottak volna. Holnap egy 20-25 fős, csökkentett hatalmú hatóságról szavazhat a tanács. Ezen a fronton komoly viták várhatók ma, mert a bizottság ragaszkodik az eredeti javaslatához, s ennek nyilván hangot is fognak adni a képviselői a miniszterek előtt. Végül az is lehet, hogy visszavonják a javaslatot és nem lesz új távközlési csomag. Ekkor azonban – mivel a Bizottság és a Parlament mandátuma tavasszal lejár – késedelmet szenved az ügy, optimista esetben is másfél-két évre van szükség, mire újra szavazhatnak az ügyről.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.