Olcsóbb árammal robbantana piacot egy cseh szolgáltató
A társaság az egyetemes szolgáltatói tarifákhoz képest 4, 6, illetve 8 százalékot tervez engedni az áram árából – azaz nem a számla végösszegéből. A lap úgy tudja, a cég engedélye és üzletszabályzata már megvan, de még számos feladatot kell megoldania, hogy kereskedésbe foghasson.
A júniusra tervezett piacra lépés már csúszás az előzőleg februárra kitűzött időponthoz képest, de már az is késés lett volna az eredeti, tavaly októberi dátumhoz képest. Az előkészületek azonban tovább tartottak a feltételezettnél.
Azzal, hogy olcsóbban kínálná a villamosenergiát, nehéz feladatra vállalkozik az EK, a hazai egyetemes piaci áraknak ugyanis nehéz alámenni, hiszen azokat a hatóság szabja meg, amelynek viszont messze nem elsődleges célja a tényleges piaci árviszonyok követése.
A VG úgy tudja, a cseh cég óvatosan indítana: nem önállóan, hanem egy már meglévő magyarországi mérlegkör (egy vagy több erőművet, illetve több felhasználót tartalmazó, önálló energiaelszámoló rendszer, számuk 60 feletti) tulajdonosától vásárolna áramot ügyfeleinek. Ám még nem kötött szerződést, sőt, még a működéshez szükséges informatikai fejlesztések is hátravannak. Úgy tudjuk, még a szakembergárda felállítása sem zárult le, és kiépítésre vár az ügyfélszolgálata is.
A közel 5,2 millió hazai háztartást ma négy nagy egyetemes szolgáltató látja el árammal: az E.On, az Elmű, az Émász és a Démász. Az Energetikai Központ tehát ezek rovására szerezhet magyarországi ügyfeleket. Nem tudjuk, mekkora piaci részesedést célzott meg azzal a konstrukcióval, amellyel Csehországban, Szlovákiában és Lengyelországban már megvetette a lábát.
A bő egy éve bejegyzett társaság alaptőkéje ötmillió forint. (Közvetlen tulajdonosa a Communication One International Limited, de gyakorlatilag a csehországi Energetické Centrum leányvállalataként működik, amely az érintett országokban nyilvánosan elérhető adatok szerint a cseh Robert Zagozdon kezében van.)