Októbertől 10-20 százalékos energiadíj-csökkentés
Októbertől akár 10 százaléknál nagyobb mértékben, 10-20 százalékkal is csökkenhetnek a lakossági gáz-, áram- és távhődíjak – közölte sajtótájékoztatóján Németh Szilárd fideszes rezsibiztos.
Vizsgálják a temetkezési költségek mérséklési lehetőségeit, valamint azt is, miként lehetne a Tüzép-telepeken vásárolt tűzifa hatósági díjas körbe vonásával e termék árát is csökkenteni.
Bejelentése szerint korábbi döntések nyomán mától 10 százalékkal mérséklődnek a lakossági víz-, csatorna-, hulladékszállítási és szippantási díjak.
Közölte, a kéményseprési díjak településektől függően 10-90 százalékkal csökkennek. Arra a kérdésünkre, hogy korábban az óradíj 4 ezer forintról 2 ezer forintra történő - vagyis 50 százalékos, egységes - csökkentést jelentették be, leszögezte, a két adat között nincs ellentmondás. Az 1 egységre eső munkadíj felső határa mérséklődött a felére, ami azonban önkormányzatonként más és más árváltozást eredményezett.
Volt ugyanis, ahol időközben megkétszerezték a felülvizsgálatok számát, például a szilárdtüzelésű kémények esetében. Ez az árcsökkentés kioltását eredményezte volna, ami miatt külön szabályt hoztak arról, hogy az éves kéményseprési kiadásoknak mindent egybevetve legalább 10 százalékkal kell mérséklődniük. Budapesten például 44 százalék lett a csökkentés mértéke, mivel a főváros eddig nem a maximálisan elkérhető munkadíjat engedélyezte, most viszont 2 ezer forintra álltak be, a kettő között pedig 44 százalék a különbség.
Összességében, a januári 10 százalékos áram-, gáz- és távhődíjcsökkentést is beleszámítva szerintük intézkedéseik nyomán egy átlagcsalád évi 95-100 ezer forintnyi rezsiköltséget is megtakaríthat.
Arra az újságírói kérdésre, hogy számításuk min alapul, saját, különböző típusú háztartások körében mért felméréseikre hivatkozott.
A KSH adatai a rezsibiztos szavait némileg árnyalják. Ahhoz ugyanis, hogy évi százezer forint legyen a megtakarítás, egy családnak évi 1,2 millió forintot kell fordítania a fenti kiadásokra. Ez elsősorban a módosabb vagy a nagycsaládokra lehet igaz.
A KSH 2010-es, a rezsicsökkentés előtti felmérése szerint egy átlagcsalád évi közel 200 ezer forintot költ lakásfenntartásra. Ebbe az albérlet és a felújítások is beleértendők. Ennek kétharmadát, évi mintegy 125 ezer forintot költött egy átlagháztartás energiára. A KSH által számított teljes, egyéb tételeket is tartalmazó rezsiköltség 10 százaléka tehát mintegy 20 ezer forint.