Okok a gázháború mögött

Az orosz-ukrán gázviszály, amely az év végén és év elején egy ideje mindig újra borzolja az európai kedélyeket, az idén különösen eldurvult. Ennek kisebb részben politikai, nagyobb részben gazdasági okai vannak.

Meghúzódik e mögött az is, hogy Oroszország nem üdvözli Ukrajna kitartó törekvését a NATO-ba, azt, hogy Ukrajna a nyilatkozatok mellett fegyverek szállításával, sőt emberekkel is részt vett Grúzia oldalán az augusztusi grúz-dél-oszét háborúban. Az okok között lehet az is, hogy Kijev folyamatosan előhozza és a szovjet vezetés szándékos népirtásának minősíti a harmincas éves éhínségét, amelynek ugyan sok ukrán, de nem kevés más nemzetiségű  ember esett áldozatul.

Ennek ellenére a Gazprom december végén ezer köbméterenként 250 dolláros áron ajánlotta Ukrajnának a gázt 2009-re, ami ugyan jóval  több az előző évi 179,8 dollárnál - mivel a két ország korábban  megállapodott arról, hogy három év alatt áttérnek a világpiaci árra  -, de még így is igen kedvező lett volna, ha nem is annyira, mint amilyen előnyős áron kapja a gázt némely más volt szovjet köztársaság.

Ám a viszály egyik fő politikai oka az ukrajnai belharcokban keresendő, abban, hogy Viktor Juscsenko elnök és Julija Timosenko  kormányfő a gázprobléma megoldásával is saját magának igyekszik  pontokat szerezni a következő választásokra. A két vezető ezúttal  már közös irányba húz.

A másik fő ok gazdasági jellegű: a földgáz árát a kőolaj ára alapján állapítják meg féléves késéssel, vagyis a gáz a kőolajárakat követve nyilván hamarosan olcsóbb lesz. Kijevnek ezért maximálisan  érdekében áll elhúzni a szerződéskötés időpontját, mivel a gázár nem csupán az energiahordozóért kifizetendő összeggel terheli a nem túl jól álló ukrán költségvetést, hanem jelentős mértékben befolyásolja számos iparág jövedelmezőségét.

A Gazprom - vagyis Oroszország -  azonban a mai árak alapján igyekszik szerződni, hiszen maga is jól  tudja, akárcsak Kijev, hogy a gáz ára esni fog. A Gazprom ráadásul Ukrajnának nem orosz, hanem türkmenisztáni gázt szállít, amelynek áráról félévente állapodik meg az eladóval. Ez a megoldás jelenleg a Gazpromnak igen hátrányos, mivel még drágán veszi a gázt, ezzel szemben európai partnereivel negyedévente szerződik, vagyis ott olcsóbban lesz kénytelen adni azt.

Emellett a tulajdonviszonyok az orosz-ukrán gázüzletben teljeséggel áttekinthetetlenek: a Gazprom és az ukrán importőr Naftogaz között közvetítőként ott áll a svájci székhelyű RoszUkrEnergo, amelynek a fele a Gazprom Bank, másik fele ukrán magánszemélyek tulajdonában van. A RoszUkrEnergo fele részben tulajdonosa az UkrGazEnergo cégnek, amelynek másik fele a Naftogaz  tulajdonában van.

Ukrajna rég igyekszik szabadulni a közvetítőktől, amelyek részvétele természetesen növeli az árakat, és Julija Timosenko Vlagyimir Putyin orosz kormányfővel erről meg is  állapodott tavaly, de a Gazprom a jelek szerint nemigen hajlandó ezt elfogadni. S nem csupán a tulajdonviszonyok átláthatatlanok, hanem az üzleti szerződések természetesen titkosak, így amikor a szereplők egymást vádolják különféle tartozásokkal, a külső szemlélő  információ hiányában nem tudhatja, mi az igazság, valójában ki kinek tartozik mennyivel, ki min mit nyer, vagy veszít.

Emellett az interneten az olvasható, hogy ezek a cégek így-úgy  még bele is folynak az ukrán belviszályokba, több - nem  ellenőrizhető - forrás állítja például, hogy a RoszUkrEnergo  támogatja a Régiók Pártját, amely 175 mandátummal rendelkezik a  kijevi parlamentben és a fenti okokból erősen érdekelt lehet a  jelenlegi áttekinthetetlen helyzet fenntartásában.

Más - szintén nem  ellenőrizhető - források állítása szerint a RoszUkrEnergo Juscsenko  elnök környezetében is támogat néhány embert.

A Gazprom bizonyos értelemben ki van szolgáltatva Kijevnek,  ugyanis Ukrajna területén át áramlik az Európának eladott orosz  földgáz 80 százaléka, amely az európai szükségletek 25 százalékát  fedezi, ezért is igyekszik a Gazprom más vezetékeket építeni, mint  az Északi és a Déli Áramlat. Ugyanakkor hatalmas hitelei  törlesztésére égető szüksége van a pénzre, különös tekintettel arra,  hogy exportja novemberig az egy évvel korábbihoz képest mintegy 10  százalékkal csökkent.

Ukrajna jelenleg (már nem először) ezt a szövevényes helyzetet használja ki arra, hogy ne fizessen. Az ország több mint kétmilliárd  dolláros adósságot halmozott fel, amelynek jelentős részét december  31-én utalta át, de a Gazprom szerint még tartozik 614 millió  dollárral.

Ukrajna számára a helyzet kihasználását az teszi lehetővé, hogy saját állítása szerint a földalatti tárolókban négy hónapra, vagyis  a fűtési szezon végéig elegendő tartalékkal rendelkezik. Nyugat-Európa viszont a korábbinál valamivel nyugodtabban reagál a  történésekre, mivel a korábbi hasonló esetekből tanulva az országok jelentős tartalékokat hoztak létre és újabb forrásokat tártak fel.

Orosz megfigyelők úgy vélik: sürgősen átláthatóvá kellene tenni a kapcsolatokat, és az orosz monopóliumnak közvetlenül kellene  tárgyalni az ukrán importőrrel, mert a Gazpromnak - Oroszországnak -  minden viszály és szállítási fennakadás hátrányos akkor is, ha az  ukrán fél tehet róla, továbbá mert az új vezetékek felépítése még jó  időbe telik, s addig továbbra is Ukrajnán át halad az orosz  gázexport 80 százaléka.

Moszkvának pedig, mivel a kőolaj és a földgáz a fő exportcikke, s az ebből származó bevételekből fedezi a költségvetését és szerez be mindent a világpiacon, elsőrangú érdeke, hogy a Gazprom tökéletesen megbízható partner legyen.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.