Offshore státusú a letelepedésikötvény-értékesítő

Offshore státusú a kínai és vietnami polgárok számára magyar letelepedési államkötvényjegyzést biztosító, kajmán-szigeteki társaság – hangzott el a cég mai videó-sajtótájékoztatóján. (A Fidesz korábban ennek ellenkezőjét állította.) Eddig hetvenen vásároltak tőlük kötvénycsomagot, amiből 1,4 milliárd forint bevételük származhatott. Ezt a költségek levonása után valószínűleg adómentesen vehetik fel.

Offshore státusú a Kajmán-szigeteken bejegyzett, az Államadósság-Kezelő Központ (ÁKK) által letelepedési kötvényjegyzésre feljogosított Hungarian State Special Debt Fund (HSSDF) - hangzott el többek között Lian Wang vezérigazgató mai, Budapesten tartott videó-sajtótájékoztatóján. Mint ismeretes, korábban több Fidesz-KDNP-vezető - például Rogán Antal vagy Semjén Zsolt - azt közölte, az állam által megbízott cégek nem offshore státusúak, mert megnevezték tulajdonosaikat. Lian Wang szavaiból kiderült: noha valóban megnevezték az alap öt, 25 százaléknál nagyobb tulajdonrésszel rendelkező tulajdonosát, a cég a Kajmán-szigeteken offshore státussal bír.

Liam Wang telefonon tart sajtótájékoztatót a Sofitel hotelben.
Liam Wang telefonon tart sajtótájékoztatót a Sofitel hotelben.

Az offshore-adóelkerülő technikákat népszerűsítő honlapokon a Kajmán-szigeteket úgynevezett "no tax heaven"-ként mutatják be, azaz ott a cég jövedelme után semmiféle adót nem kell fizetni. Szakértők szerint az ország adóhatóságai nem vagy csak korlátozottan működnek együtt külföldi szervekkel. A helyszínt népszerűsítő honlapok szerint adócsalás gyanúja esetén például nem.

Lian Wang ugyanakkor rögzítette: erre a felállásra azért van szükség, hogy az általuk vállalt területeken, Kínában és Vietnamban a lehető leghatékonyabban tudják népszerűsíteni a lehetőséget. (A magyar letelepedési államkötvények igénylői 250 ezer euró fejében az állampapírokat ténylegesen megvásárló HSSDF alapjának papírjait kapják meg, egyszersmind a magyar állam ígérete szerint könnyebben juthatnak nálunk letelepedési engedélyhez. A közvetítő céget szakértői számítások szerint igénylőnként körülbelül 20 millió forint illeti.) Kínai, vietnami viszonylatban az alapok jó részét ilyen struktúrával szokták felállítani, ez iránt táplál a lehető legtöbb bizalmat a lehetséges vásárlói kör - szögezte le, arra a kérdésünkre is válaszolva, hogy e feladatokra miért nem Magyarországon adózó céget jegyeztek be. Megjegyzendő, az egyik olyan társaság viszont, amelyet a magyar állam más államok polgárai tekintetében hasonló feladatokkal bízott meg, éppenséggel magyar bejegyzésű.

Eddig 179 hivatalos igény érkezett a HSSDF-hez, zömében Kínából - tájékoztatott Lian Wang. Közülük 70-en már kifizették a papírokat, húszan meg is kapták a tartózkodási vagy letelepedési engedélyt. Mivel marketing-programjaik továbbra is folyamatosan indulnak, további felfutást várnak: szeptember végéig 200-ra, az év végéig 400-ra nőhet a szám. Arra a kérdésre, hogy körülbelül hány érdeklődővel számoltak, kifejtette: elégedettebbek lesznek ezer olyan ügyféllel, akik érdeklődők Magyarország iránt, további befektetéseket hoznak ide és hírünket viszik a világban, mint háromezer olyan vásárlóval, akiknek nincsenek ilyen szándékaik.

Lapunk számításai szerint hetven kifizetett kötvény körülbelül 1,4 milliárd forint bevételt jelent a cég számára. Ezer ügyfél húszmilliárd forint bevételt hozhat nekik a konyhára. Arra, hogy ezer ügyféllel számolva milyen költségeik merülhetnek fel, annyit mondott, a kezdeti szakaszban több, később kevesebb. Kitérő választ adott arra a kérdésünkre is, hogy az így megmaradó haszonból mennyit kell majd adózniuk (figyelembe véve a Kajmán-szigetek vagy Hongkong zéró adózási lehetőségeit).

A magyar letelepedési kötvény népszerűsítésére eddig hetven ügynökséggel szerződtek le - közölte Lian Wang. Kérdésünkre egy bizonyos Global Visa személyében megnevezte a legnagyobbat, amely tájékoztatása szerint korábban nagy angolszász országokba szervezett hasonló letelepedési akciókat, de most csak Magyarországgal foglalkozik. Noha a HSSDF-nek létezik (egy másik cég tulajdonában lévő) honlapja, ugyanakkor Global Visa név alatt nem találtunk a világhálón a magyar telepeledési lehetőségeket népszerűsítő honlapokat (csak vízum-ügyintézéssel foglalkozó, illetve a Visa kártyacég oldalait).

Rogán Antal és Semjén Zsolt szerint az általuk megbízott (szakértők szerint legalábbis offshore-gyanús) társaságok megnevezték tulajdonosaikat. Kérdésünkre a cégtől a HSSDF vezető tisztségviselőiként (vagyis irányítóiként és nem tulajdonosaiként) nevezték meg Simon Mut (a világszinten tevékenykedő, többek között a BorsodChemet is irányító Wanhua vezetőjét), Lian Wangot, Boros Attilát, Jonathan Chant és Wenqing Wut. Ez ugyan még nem zárja ki, hogy ők legyenek a végső haszonhúzók is, de a hivatalos cégpapírok másolatait egyelőre nem kaptuk meg a HSSDF-től.

Mint egyelőre arra sem kaptunk választ, mi a véleményük arról, hogy Boros Attila irányította a Hajdú-Bétet a 2004-es felszámolást megelőző években. (A Fidesz emiatt csak a Hajdú-Bétet akkor tulajdonló Wallis akkori vezérigazgatóját, Bajani Gordont támadja, minden valószínűség szerint ellenzéki szerepvállalása miatt.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.