OECD: idén Magyarország mély recesszióra számíthat
A gazdasági visszaesést 10 százalék fölötti munkanélküliség és duzzadó költségvetési hiányok kísérik és követik, úgyhogy gyors kiigazításra lesz szükség, amint visszatér a gazdasági növekedés, olvasható az OECD szerdán megjelent térségi előrejelzéseinek kommentárjában.
Az új előrejelzés szerint Magyarország mély recesszióra számíthat idén, főleg az euróövezeti gazdaságok visszaesése miatt, de jövőre csökken a romlás. Az infláció az idén gyorsulhat az adóemelések és a gyengébb forint miatt. Tíz százalék fölötti munkanélküliség várható, és a gazdaság továbbra is sérülékeny a háztartások nagy devizaadóssága miatt, írták az OECD elemzői.
A befektetők bizalmának visszanyeréséhez rendezni kell a költségvetés helyzetét, írták, hozzátéve, hogy az OECD idén 4,2 százalékos államháztartási hiányra számít Magyarországon a GDP-hez képest. Hozzátették: a befektetői bizalomra jövőre csapást mérhet, ha a választások nagyobb közkiadásokat indítanak be. Az OECD szerint a Magyar Nemzeti Bank idén már nem csökkenti alapkamatát, ami azért minden elemzői véleménnyel és várakozzásal ellentétes álláspont.
Szlovákiáról azt írták az OECD elemzői, hogy az export összeomlása idén nagy visszaesésbe taszítja a szlovák gazdaságot, de jövőre az ottani növekedés a leggyorsabb lehet az OECD európai tagjai között, ha a világkereskedelem az előrejelzéseknek megfelelően föllendül. Az adóbevételek csökkenése és a gazdaságösztönző intézkedések miatt még jövőre is 6,3 százalékos államháztartási hiány várható Szlovákiában a GDP-hez képest, ennek ellenére a külföldi cégek jegelik szlovákiai beruházásai terveiket, és a munkanélküliség elérheti a 13 százalékot jövőre, a legnagyobbnak ígérkezik az EU új tagországai közül. Az OECD szerint a lengyel GDP szenvedi meg a legkevésbé a világválságot, mert kevésbé ráutalt a nyugat-európai keresletre, de a viszonylagos szinttartás ára a jövőre már várhatóan 7,6 százalékos államháztartási hiány a GDP-hez képest, ami jelentős kiigazítást indokol majd a későbbiekben.
A szervezet szerdán javította előrejelzését az Egyesült Államok gazdasága esetében is. Elemzői most 2,8 százalékos visszaesést várnak ott idén, márciusban még 4 százalékos GDP-csökkenést valószínűsítettek. Jövőre 0,9 százalékos növekedést jósolnak, tavasszal még stagnálást valószínűsítettek az amerikai gazdaságnak a jövő évre. Az amerikai gazdaság a második félévben éri el a mélypontot, és a kilábalás a pénzügyi piacok egyensúlyának helyreállításától függ, írták az OECD szakértői szerdán.
Úgy vélték, Kína gazdasága idén 7,7 százalékkal bővül, és nem pedig 6,3 százalékkal, mint márciusban jósolták. A gyorsabb fejlődést a kínai kormány gazdaságélénkítő intézkedéseinek tulajdonítják. A legnagyobb EU-gazdaságnak, a németnek 6,1 százalékos visszaesést ígért erre az évre az OECD, miután márciusban még csak 5,3 százalékos romlásra számított ott. Jövőre az OECD szakértői 0,2 százalékos növekedésben bíznak Németországban, ez változatlan a márciusi jóslathoz képest.
Úgy vélik, a munkanélküliség idén átlagosan 8,7 százalékos, jövőre 11,6 százalékos lesz Németországban.