Obsitos milliomosok a tőzsdefelügyeletnél

Alig egy hónappal nyugdíjba vonulása után az amerikai tőzsdefelügyeletnél (SEC) jelentkezett munkára Eileen Rominger, a Goldman Sachs befektetési bank korábbi menedzsere. Önmagában ez még nem mond sokat, a hírt pikánssá az teszi, hogy a befektetésfelügyeleti ügyosztály irányítását átvevő 56 éves hölgy multimilliomos, s a Wall Street napos oldaláról állt át az „ellenséghez”.

Alig egy hónappal nyugdíjba vonulása után az amerikai tőzsdefelügyeletnél (SEC) jelentkezett munkára Eileen Rominger, a Goldman Sachs befektetési bank korábbi menedzsere. Önmagában ez még nem mond sokat, a hírt pikánssá az teszi, hogy a befektetésfelügyeleti ügyosztály irányítását átvevő 56 éves hölgy multimilliomos, s a Wall Street napos oldaláról állt át az „ellenséghez”.

Eileen Rominger anyagilag és erkölcsileg megbecsült tagja volt a Goldman Sachsnak, hivatalos vagyonbevallása szerint 2010-ben és az év eddig eltelt szakában 57,5 millió dollárt keresett a befektetési banknál, emellett egy tízmillió dollár körüli, nem részletezett befektetése is volt ebben az időszakban. Tizenegy évet húzott le a Goldman Sachsnál, legutóbb globális befektetési vezérigazgató-helyettesi beosztásban dolgozott. Most Judith Burns, a SEC szóvivője szerint nagyjából évi 220 ezer dolláros fizetésből kell kijönnie.

A Bloomberg hírügynökség által kikért, az Egyesült Államokban közérdekű adatnak számító vagyonbevallásában Rominger inkább sávokat jelöl meg, mintsem konkrét dollárösszegeket. Vagyonát a 9,3-tól 31,3 millió dolláros tartományba helyezte, ebből négymilliót a JPMorgan Chase & Co.-nál tart pénzpiaci számláján. Egy másik soron szerepel a Goldman Sachstól két részletben megkapott 57,5 millió dolláros kompenzáció.

Személyében az egyik leggazdagabb bankár állt a pénz- és tőkepiacok felügyeletére és megrendszabályozására szakosodott intézmény szolgálatába. Azaz lett rablóból egyfajta pandúr.

Romingert egy másik hölgy, a SEC-et irányító Mary Schapiro elnök szemelte ki magának, és az önsegélyező pénztárak, valamint a hatalmas tőkeáttétellel dolgozó, és kiemelt kockázatokat is vállaló fedezeti alapok felügyeletét bízta rá.

Feladata, hogy érvényt szerezzen a friss Dodd-Frank törvénynek, amely az említett pénzügyi szolgáltatók működésének átláthatóvá tételét és fokozott ellenőrzését célozza, tekintettel arra, hogy a hatalmas nyereség mellett ugyanakkora veszteséget is produkálni tudó fedezeti alapok vastagon benne voltak a 2008-ban kitört gazdasági-pénzügyi válságban.

Rominger nem az első, aki a zsíros állását feladva az államigazgatásba igazol. Emlékezetes, hogy Henry Paulson, aki szintén a Goldman Sachsnál vált befutott és dúsgazdag, 500 millió dollár feletti vagyonra szert tevő bankárrá, hirtelen otthagyta az elnök-vezérigazgatói posztot, hogy Washingtonba tegye át székhelyét, s pénzügyminiszterként szolgálja Amerikát. A pénzpiacokért felelős helyettes államtitkár, Mary Miller a 15 millió dolláros részvényjuttatást garantáló T. Rowe Price Groupnál 26 éves pályafutására tett hirtelen mozdulattal pontot és vált bürokráciaugyancsak megbecsült tagjává.

Maga a SEC-elnök, Mary Schapiro sem tartozik a szegények közé, ő a pénzpiaci szereplők által alapított önszabályozó szervezet (FINRA) vezérigazgatói székéből állt fel 8,99 millió dolláros végkielégítéssel, hogy a Bernard Madoff -felé piramisjáték „elnézése” miatti botrány következtében meggyengült hatóságot gatyába rázza. Nem ő volt a rekorder a SEC-nél, egy korábbi elnök, William Donaldson 44 és 129 millió dollár közöttire becsült vagyon felett rendelkezett, ötvennél is több tőzsdecégben volt részvényes, amikor elvállalta a munkát.

Schapiro szerint a lényeg, hogy olyan, minden stiklit ismerő, ragyogóan felkészült szakembereket tudjanak maguk közé csábítani a „túloldalról”, akik anyagilag függetlenek, képesek és akarnak is tenni a válság után szétzilált pénzügyi szektor konszolidálása érdekében. A SEC-et sok vád érte amiatt, hogy jogászokkal dolgoztat ahelyett, hogy a csíziót értő pénzpiaci szakemberekkel erősítené meg állományát. Ebben a folyamatban volt meghatározó lépés Eileen Rominger szerződtetése.

Andrew J. „Buddy” Donohue, akitől tavaly Schapiro átvette az irányítást, követendőnek tartja utóda személyzeti politikáját. A megfelelő posztokra kell a megfelelő képzett, dörzsölt embereket igazolni - fejtette ki a Bloomberg kérdésére. Egykor Donohue is annak számított, hiszen a Merril Lynch globális főtanácsadója volt, mielőtt a hatósági munka iránti mérhetetlen vonzalma váltásra nem serkentette. Érdekesség, hogy az ellenirányú mozgás nem annyira jellemző, maga Donohue sem a Wall Streetre ment vissza, hanem egy New York-i ügyvédi irodánál, a Morgan, Lewis & Bockiusnál vállalt állást.

 

Helen Schapiro elnök dörzsölt Wall Street-i rókákkal erősíti meg a pénzügyi felügyeletet
U.S. Securities and Exchange Commission Chairman Mary L. Schapiro speaks at the Society of American Business Editors and Writers conference held on the campus of Southern Methodist University in Dallas, Texas April 8, 2011. REUTERS/Mike Stone (UNITED STATES - Tags: BUSINESS MEDIA POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.