Obamán már túllépett a tőzsde
Az acélipar zászlóshajója, a világtermelés egytizedét adó brit-indiai ArcelorMittal alaposan lehűtötte a kedélyeket azzal, hogy bejelentette: A recesszió, a visszaeső megrendelés-állomány miatt 30 százalékkal csökkenti termelését az év végéig, és drasztikusan visszafogja fejlesztéseit.
A cégóriás papírjai Londonban a bejelentést követően 15 százalékot zuhantak, megadva az alaphangot a többi acélipari tőzsdecég számára. New Yorkban a legnagyobb amerikai acélgyártó, a Nucor árfolyama 4,6 százalékot esett. Itt az ArcelorMittal 18 százalékot mínuszt produkált.
Az utóbbi negyedszázad legnagyobb választási napi tőzsdei emelkedést tehát gyors morzsolódás követte szerdán. A nyitás után a vezető amerikai indexek 1,5-2 százalék közötti mínuszban voltak. Az acélszektor gyengélkedése mellett a másik indexroppantó tényezőt az a statisztika szolgáltatta, mely szerint 157 ezer állás szűnt meg az iparban október folyamán. Mindezt felerősítette azokat az aggodalmakat, amelyek szerint a Barack Obama hivatalba lépését követően életbe lépő gazdaságélénkítő intézkedések ellenére tovább fog romlani fog a helyzet.
„A rali véget ért, amint nyilvánvalóvá vált, ki nyeri az elnöki posztért folytatott versenyt. Most az emberek kíváncsian várják, mi történik majd. A recesszió kellős közepén vagyunk, ne feledjük.” – értékelte a helyzetet a Bloomberg tudósítójának Gilles Fleckenstein, a BNP Paribas alapkezelőjének vezérigazgatója. Hozzátette: Obamának most azt a gazdaságot kell most kivezetnie a válságból, amelyet az utóbbi 26 év legnagyobb mértékű visszaesése és a legrosszabb üzleti bizalmi hangulatmutatója jellemez. Nehéz dolga lesz, az biztos.
Európában a nagy napon belüli mozgások jellemezték a vezető tőzsdeindexeket, ám a nap végére megmaradtak a 0-2 százalék közötti tartományban, igaz a vörös oldalon.