Obama megsegíti a "felelős" hiteltörlesztőket
A terv, amelyet bejelentek, olyan családok megmentésére összpontosít, akik betartották a szabályokat, és felelősen cselekedtek. Átütemezzük a kölcsönöket a hagyományos jelzáloghitelt felvett családoknak, amelyek "víz alatt", vagy annak közelében vannak - mondta Barack Obama elnök szerdán, Arizonában. A "víz alatt" kifejezés arra vonatkozik: a házon többet kell törleszteni, mint amennyit a nyomott piaci áron él. A program március elején indul; számos pénzintézet, köztük a Citigroup, a Bank of America és a JPMorgan Chase jelentette be, hogy felfüggeszti addig a házlezárásokat, a zálogjog érvényesítését.
Az összesen 75 milliárd dolláros terv a hitelezőknek és a törlesztőknek is ösztönzőket kínál az alacsonyabb részletre való átütemezésre. Minden jelzáloghitel-módosítás után akár ezer-ezerdolláros kedvezményt kaphatnak, a hitelezők pedig havi sikerdíjakat is zsebre tehetnek, ha sikerül a részletek fizetőjét a házban tartani. Ha hajlandóak lejjebb vinni a részletet, az állam rásegít erre, és még alacsonyabbra viszi.
Négy-ötmillió háztartáson segíthet az az intézkedés, amely azoknak nyújt mentőövet, akik az ingatlan értékéhez viszonyítva 20 százaléknál kevesebb tőkével rendelkeztek. A jogszabályok ugyanis eddig kizárták, hogy a teljes összeg 80 százalékánál többet törlesztők adósságát át lehessen ütemezni. Most ezt 105 százalékra viszik fel - vagyis a "víz alatt lévőkre" is kiterjesztik -, feltéve, hogy a kölcsönt a tavaly nyár végén lényegében államosított Fannie Mae vagy a Freddie Mac jelzáloghitel-óriás jegyzi.
Mivel a törlesztéssel kapcsolódó nehézségek sok esetben összekapcsolódnak a személyi csődvédelem iránti kérelemmel, a csődbírónak jogában áll majd felbontani az ingatlanra vonatkozó hitelszerződést. Obama hangsúlyozta: a program nem segíti a felelőtleneket, a gátlástalanokat, a spekulánsokat, és a törlesztők közül is csak azokat, akik a kérdéses házban élnek.
A "rossz adósokra" épülő másodlagos (subprime) jelzálogpiac bedőlésével, az ingatlanárak, illetve az amerikai vásárlóerő csökkenésével a Crédit Suisse becslése szerint az elkövetkező négy évben több mint nyolcmillió családot fenyeget a zálogjog banki érvényesítése. Az eddigi évi kétmilliós ütem mintegy felében négy államot, Kaliforniát, Arizonát, Ohiót és Michigant sújtotta a legjobban.
Ez magyarázatot ad Obama bejelentésének helyszínére is. Korábban is különítettek már el milliárdokat a bajba jutott saját otthonban reménykedők megsegítésére, de a most bejelentett a legcélzottabb program erre. De nem feltétlenül a legnagyobb: mint bejelentették, a pénzügyminisztérium a tervezettnél kétszer nagyobb, 200 milliárd dolláros összegben vesz elsőbbségi részvényeket a jelzáloghitel-óriásokban.
A tervtől a házak értékének átlag 6 ezer dolláros növekedését is remélik. A kereskedelmi tárca szerdán közölt adatai szerint az elemzői várakozásokat is alulmúló mértékben, 17 százalékkal csökkent az amerikai építőipar teljesítménye, történelmi mélypontra zuhanva ezzel. Csökkent a jövőbeli építési szándékot előre vetítő engedélykérelmek száma is.