Obama az Apple hóna alá nyúlt
A bíróság júniusban jogerősen elrendelte a Kínában gyártott iPhone 4 és az iPad 2 3G készülékek behozatali tilalmát, miután bizonyítottnak látta, hogy az Apple megsértette a felperes Samsung több szabadalmát.
Szakértők nem sok esélyt adtak annak, hogy az importkorlátozás a gyakorlatban bekövetkezzen, ugyanis Obama már előzetesen is több fórumon kifejtette ellenérzéseit a szabadalmi jogaikkal visszaélő vállalati „kultúra” térnyerésével szemben, arra ösztökélve az érintetteket, hogy tárgyalóasztalnál rendezzék vitás ügyeiket, ne a bíróságokat terheljék ezekkel. Obama álláspontja szerint az ehhez hasonó ügyek akadályozzák a versenyt, ezáltal a gazdaság növekedését. Hasonló elnöki vétóval legutóbb Ronald Reagan élt 1987-ben.
Hiába aratott tehát jogi diadalt vetélytársa felett a Samsung, öröme nem lehet felhőtlen, ugyanis az ügy újra bíróság elé kerül, ahol azt döntik el, hogy milyen kártérítés járhat számára. A jogsértés tényét ugyanis Obama elnök sem vonta kétségbe. Korábban az Apple a készülékenként kért 2,14 százalékos royaltyt nevetségesen magasnak nevezte, ezért hagyta, hogy bíróság döntsön az ügyben.
A Samsung a jogsértés erkölcsi kárát vélhetően felárként építette be korábbi ajánlatába, most azonban sokkal kevesebbel kell majd beérnie. A dél-koreaiaknak az igazi anyagi elégtételt az jelentette volna, ha a betiltott Apple-készülékek ütötte piaci rést saját modelljeivel tudták volna betölteni, de ez a lehetőség elúszott.
Az importkorlátozástól megmenekült modellek az alacsonyabb árkategóriába tartoznak, de még mindig jobban fogynak, mint az Apple újgenerációs készülékei. A fejlemények befektetői megítélése nagyjából semleges, Brian Blair, a New York-i Wedge Partners szakértője szerint az invesztorok a szabadalmi ügyek alakulásának nem tulajdonítanak nagy jelentőséget, ezért alapesetben emiatt nem fog meglódulni az Apple árfolyama. A befektetők a vállalat növekedésére és a haszonkulcsra figyelnek, számukra ez a legfontosabb – mondta a Bloombergnek Blair.
A Samsung befektetői viszont nekikeseredtek, ezt jelzi a 0,7 százalékos árfolyamesés, amit a részvény a hétfői szöuli tőzsdei kereskedésben elszenvedett. A cég sajnálkozásának adott hangot, közleményében hangsúlyozta, hogy nem rajta múlt, hogy nem tudtak megállapodni a licencdíjakról.
Az eset azonban nemcsak az Apple-Samsung vetélkedésről szól, hanem szélesebb körben értelmezendő üzenetet is hordoz. Elemzők rámutatnak arra, hogy mobiltechnológiában úttörő fejlesztő cégek is hátrányos helyzetbe kerülnek ezután, ha áralkuba bonyolódva túl sokat kérnek a maguk által kidolgozott és levédett szabadalmak használatának átengedéséért. A szabadalmak százait birtokló Qualcommot, InterDigitalt és a Dolby Laboratories külön is kiemelik, mint az elnöki vétó közvetett érintettjeit.
Jorge Contreras, a washingtoni American University professzora szerint egyre inkább az a vélemény válik elfogadottá, hogy a szabadalomért fizetni akaró vállalatot ne fenyegethessék meg azzal, hogy termékeiket betiltatják, csak azért, mert a licenchasználat árában nem tudtak megegyezni. Fair, ésszerű és diszkriminációmentes magatartást kell tanúsítania az iparági szabvánnyá minősített fejlesztések jogtulajdonosainak – húzta alá a professzor.
Ezzel elkerülhetőek az Apple és a Samsung között folyó parttalan viták egymás szabadalmainak megsértéséről. A két cég e tárgyban több mint harminc bíróság előtt vív egymással csatát, amelynek egyedül az ügyvédek látják hasznát.