Már nyomoznak is Simor ellen
Hivatali visszaélés, valamint gazdasági titok megsértése bűntettének gyanúja miatt nyomozást rendelt el a Budapesti Rendőr-főkapitányság az Állami Számvevőszék feljelentése alapján, amelyben megállapították: a Magyar Nemzeti Bank 2008 és 2010 között több hazai pénzintézetről üzleti titkokat küldött a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) – adta hírül az MTI. Ilyen tartalmú feljelentést egyébként a Jobbik tett, az Állami Számvevőszék elnöke, Domokos László a Heti Válasz e heti számában, éppen ma megjelent interjújában közölte azt, hogy jelezték az ügyészségnek a szabálytalanságokat.
Bagoly Bettina, a Fővárosi Főügyészség szóvivője az M1 Híradónak elmondta: a Fővárosi Főügyészség az ügyben feljelentéskiegészítést rendelt el, amelynek teljesítésével a BRFK-t bízta meg. Hozzátette: a nyomozó hatóság a feljelentés kiegészítése után hivatali visszaélés, valamint gazdasági titok megsértése bűntettének gyanúja miatt elrendelte a nyomozást.
Domokos László, az ÁSZ elnöke múlt szerdán azt mondta, megállapításaik szerint az MNB hatáskörét túllépve, felhatalmazás nélkül adott ki adatokat a bankok finanszírozási helyzetéről, naponta a nettó devizapozíciójukról és hetente a swapügyleteikről a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) A számvevők szerint az adatokat csak a nemzetgazdasági miniszternek adhatta volna ki.
A jegybank álláspontja szerint viszont nem lépték túl a hatáskörüket, az adatkiadás indokolt volt és kifejezetten a pénzügyi stabilitási kockázatok elkerülését szolgálta. Az MNB ugyanis hitelügynökként járt el a valutaalappal szemben, s ebben a minőségében jogosult az adatszolgáltatásra. Vagyis, nem volt szükség erről külön jogszabályra és nem sértettek banktitkot. A jegybank hangsúlyozza, hogy az adatokat az érintett pénzintézetek tudtával továbbították.
Az ÁSZ szerint azonban az MNB beismerte a hibát - ami valóban igaz. Az adatok továbbításáról ugyanis csak szóban tájékoztatták az érintett pénzintézeteket, ezt nem dokumentálták. Az írásban tett hozzájárulásokat utólag szerezték be, igaz, hiánytalanul. A mulasztás miatt a jegybank belső eljárást is indított.
Simor András már a számvevőszéki sajtótájékoztató előtt jelezte: a személyén keresztül politikai támadások érik a jegybankot.
A Fidesz az ügyben Simor parlamenti meghallgatását kezdeményezte, erre várhatóan a jövő héten kerül sor.