Nyomás alá került a forint
A mai kereskedés ideges hangulatban zajlik, ennek belső és külső okai egyaránt vannak. A belső tényezők között első helyen kell említeni a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának legújabb, unortodox kamatcsökkentését. A várt 10 bázispontos keddi vágás helyett szélesebbre nyitotta az ollót a kilenc fős testület, amely 15 bázisponttal 2,70 százalékra mérsékelte az irányadó rátát, ezzel 308-ról 310 forint fölé erősítve az eurót.
Ha a kamatvágás meglepő mértéke nem lett volna önmagában elég, a tanács adott még muníciót a forintért aggódóknak – így a szőrmentén a kamatcsökkentési sorozat ideiglenes leállítását kérő Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternek is – azzal, hogy a döntés indokai között mellékkörülményként említik a nemzetközi befektetői helyzet miatt joggal megkövetelhető óvatosságot, pontosabban elemzők szerint alábecsülik a feltörekvő piacokat sújtó devizaválság veszélyét.
Arról pedig csak a márciusban publikálandó negyedéves inflációs jelentés tanulmányozása után tudnak majd dönteni, hogy mi legyen a kamatcsökkentési ciklus sorsa, végpontja. Elemzők 2,50 százalékot valószínűsítenek, de ha az MNB lemegy a régióban irányadó lengyel kamatszintre, akkor a tűzzel játszik, mert az első krízisjelekre katapultálhat a forintárfolyam. A gazdasági növekedés és az infláció felől érkező adatok misztifikálása veszélyes lehet, nem szabadna, hogy ezek megzavarják a tisztán látást, téves konklúziókra vezessék a monetáris tanács tagjait.
Ziegler Mátyás, a Quaestor elemzője szerint a helyzet kulcsa, mennyire egységesen kezelik a feltörekvő piacokat a nagy pénzügyi szereplők, mert ha egyben (ahogy eddig is általában ezt láttuk), akkor hiába tűnünk jobbnak a környező országoknál (hogy tényleg így van-e mindenki ítélje meg saját maga), egy piaci turbulencia esetén ez senkit nem érdekel.
Az elemzőnek a Kismalac és a farkasok meséje jutott eszébe a tegnapi, az árral szembe menő kamatcsökkentés kapcsán. Az MNB, mint kismalac dacol a piacokkal, de felnőtt fejjel már azt is tudni lehet, hogy a meséből nem mindig lesz valóság. Sajnos a piacon sokszor a kismalac végzi forró vízzel a nyakában – jegyzi meg Ziegler, aki szerint a 308 és a 314 forintos tartományban cikázik a következőkben a forint, amely most éppen a felső szintek tesztelésével van elfoglalva. A dollárral szemben a kurzus a 225-232 forintos sávban mozoghat, itt is a felsőbb régiókban. A dollár 228, a svájci frank 257, az euró 314 forint volt egy óra környékén.
A külső tényezők közül egyértelműen az ukrán polgárháborús helyzet súlyosbodása hordozza a legnagyobb kockázatot, az összecsapásokban elesettek száma óráról-órára nő, ami nem a békés rendezés irányába viszi az eseményeket. A befektetők az ilyenkor megszokott módon csökkentik a feltörekvő piaci devizák arányát portfoliójukban, eladásaikkal gyengítve az árfolyamot. Az ukrán hrivnya zuhan, az orosz rubel már történelmi mélypontjára süllyedt, de nem kímélik a dél-afrikai randot, az indiai rúpiát, a thai bahtot és a török lírát sem.