Nyert az állam, de így is fizet
Magyarország megmenekült attól, hogy több tízmilliárdos kártérítést kelljen fizetnie a King’s City befektetőinek. Az amerikai Ronald S. Lauder befektetői csoportja a Világbank mellett működő washingtoni választott bíróságon azért indított pert az állam ellen, mert szerinte a sukorói kaszinóberuházás kapcsán a koncesszió felmondásával az állam megsértette a nemzetközi befektetésvédelmi egyezményt.
A kártérítési kérelmét elutasította a washingtoni tanács, de ez nem azt jelenti, hogy akár erkölcsi, akár jogi értelemben győztünk volna. A Népszabadság információi szerint ugyanis nemcsak a befektetők keresetét, de a magyar állam ellenkérelmét is elutasította a bíróság. A felmerült jogi költségekről pedig úgy rendelkeztek, hogy a befektetőknek és a magyar államnak is magának kell állnia.
Mivel az általános elv szerint a vesztes félnek kell fizetni a másik jogi költségeit, ez az ítélet igazán beszédes része. Kilencmillió dollár: a döntés nyomán a magyar adófizetőknek ennyibe került hogy megmenekült a kártérítéstől, amely egyébként pofon a befektetőknek, akik nagyon magabiztosak voltak a tekintetben, hogy nyernek, hiszen mindvégig azt hangoztatták, hogy politikai okokból lehetetlenítette el a mai jobboldal az eredetileg egymilliárd eurósra tervezett beruházást.
A befektetők információink szerint ennek töredékét, egymilliónál alig többet költöttek ügyvédre. A magyar államot képviselő Bártfai Beatrix ügyvédnő sajtónyilatkozataival ellentétben azonban a telekcsere törvényességéről a washingtoni testület nem foglalt állást, hiszen az ügyben döntést hozó magyar Kúria ítéletét tekintette irányadónak.