Nagy decemberi többlettel megmenthető az idei költségvetés
Első ránézésre komoly akadályba ütközhet az idei költségvetési hiánycél teljesítésével, hiszen míg tavaly 486,5 milliárd forintos deficit halmozódott fel decemberben, idén 115 milliárdos többletet kellene elérni a célok teljesítéséhez. Azonban az előző év utolsó hónapja több tekintetben is rendkívülinek számított az állami gazdálkodás terén: ekkor számolták el a megyei önkormányzatok közel 200 milliárdos adósságának konszolidációját, jutott 50 milliárd a MÁV-nak is, az MFB tőkehelyzetét 120 milliárd forinttal erősítette meg a kormány, és egy brüsszeli döntés miatt esedékessé vált áfa-visszautalások is ekkoriban terhelték a büdzsét – derül ki a kormány által egy éve kiadott költségvetési jelentésből.
Ezek, vagy ehhez hasonló hatású tételek idén is torzítják a mutatót, például a települések adósságrendezése, ami mintegy 100 milliárd forint átvételét jelenti, ám ez az államháztartás egészének szintjén nem repíti el a deficitet, hiszen csak két alrendszer közti pénzmozgásról van szó (ugyanez volt a helyzet egyébként a megyei önkormányzatokkal is tavaly, ám akkor több más intézkedés emelte magasabbra a hiányt). Így – figyelembe véve, hogy decemberben általában komoly szufficit szokott keletkezni a költségvetésben az ilyenkor esedékes adófeltöltések miatt – tulajdonképpen elégedetten dőlhetnének hátra a nemzetgazdasági tárca munkatársai, meglesz a tervezett hiány.
Izgulnivaló azért maradt. Több adónem esetében ugyanis erősen kétséges, hogy befolyik-e a tervezett bevétel. A társasági adónál például elég valószínű, hogy lesz elmaradás: ha idén decemberben ugyanannyi adó folyna be, mint tavaly, akkor csak itt ötvenmilliárdos lyukkal kellene számolni. Egyébként általában elmondható a gazdálkodó szervezetek, vagyis a cégek, vállalkozások által teljesítendő közterhekről, hogy a gazdaság helyzete miatt nem tudják maradéktalanul befizetni a tőlük várt adót.
A szaktárca szerint azonban nincs ok az aggodalomra, nem lépjük túl a 2,7 százalékosra faragott hiánycélt. A várható bevételi elmaradásokról, azok okairól egyébként kikértük az NGM véleményét, várjuk a válaszukat.