Növelte veszteségét a TVK
A TVK csoport az idei első félévet 8,996 milliárd forint adózott veszteséggel zárta, míg egy évvel korábban a veszteség 2,76 milliárd forint volt - derül ki a Mol többségi tulajdonában álló vegyipari társaság pénteken közzétett, a nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) szerinti konszolidált, nem auditált gyorsjelentéséből.
Az értékesítés nettó árbevétele 38,5 százalékkal 111,284 milliárd forintra csökkent az előző év első félévi 180,895 milliárdról. Az árbevétel 51 százaléka származott az exportból. A cégcsoport üzemi szintű vesztesége több mint 5 milliárd forinttal 8,379 milliárd forintra nőtt. A pénzügyi veszteség 1,2 milliárd forint volt szemben az egy évvel korábbi 83 millió forinttal. A pénzügyi veszteséghez 771 millió forint nem realizált devizaárfolyam veszteség is hozzájárult.
A TVK a jelentésben a veszteség fő okát a bázishoz képest 15 százalékkal alacsonyabb petrolkémiai árrésben, a magasabb energiaköltségekben és a szűkülő keresletben határozta meg. Ehhez hozzájárultak az első negyedévben történt technológiai meghibásodások és a második negyedévben elvégzett karbantartási nagyleállás miatt csökkenő termelés és értékesítés.
A készpénztermelő képességet mutató kamat- és adófizetés, tőketörlesztés és amortizáció előtti nyereség (EBITDA) a 2008 első félévi 3,63 milliárd forinttal szemben 2009 első felében mínusz 2,02 milliárd forint volt. Ennek ellenére a működés finanszírozásához a Mol csoporthoz tartozó vállalkozásnak nem kellett banki kölcsönt igénybe vennie - jegyzi meg a beszámoló.
A jelentés idézi Olvasó Árpádot, a TVK vezérigazgatóját, aki szerint a társaság első félévi átlagos fedezettermelő képessége (hozzáadott értéke) az elmúlt húsz évben a legalacsonyabb a recesszió és a pénzügyi válság együttes hatása miatt. A vezérigazgató hozzáteszi: a cég likviditási helyzete stabil, finanszírozni tudták egyebek mellett az Olefin-1 gyár rekonstrukciójának aktuális munkáit is, ami az üzem élettartamának további 15 évvel való megnövelését szolgálja és növeli a hatékonyságot.
Az első félévben a kapacitások kihasználása 19 százalékponttal csökkent, de a jelentés a kihasználtság arányát nem közli.
A TVK csoport az első félévben 5,18 milliárd forintot ruházott be, amiből a már említett Olefin-1 rekonstrukcióra 2,01 milliárd forintot költöttek.
A konszolidált mérleg főösszege 2009. június 30-án 202,68 milliárd forint volt, 7,7 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál. A rövidlejáratú kötelezettségek 14,6 százalékkal 41,41 milliárd forintra emelkedtek, a hosszúlejáratúak viszont 37,1 százalékkal 23,69 milliárd forintra csökkentek.
A 24,534 milliárd forint jegyzett tőkéjű TVK konszolidált saját tőkéje a félév végén elérte a 137,58 milliárd forintot, ami 5,7 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit.
A TVK közvetlenül és közvetve közel 95 százalékban a Mol csoport tulajdonában van.
A vegyipari cég részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde A kategóriájában kereskednek. A papír a csütörtöki tőzsdenapon 2.865 forinton, az előző napinál 45 forinttal olcsóbban zárt. Az elmúlt 52 hétben a részvény legmagasabb árfolyama 4.685 forint a legalacsonyabb 1.680 forint volt. A gyorsjelentés közzétételét követően a pénteki tőzsdei kereskedésben a TVK a csütörtöki záróárhoz képest 1,92 százalékkal alacsonyabban 2.810 forinton nyitott.
Üzemi szinten nyereséges a Mol
A Mol Nyrt. üzemi szinten stabilan nyereséges volt az első két negyedévben, s a menedzsment ezt várja az év hátralévő időszakában is. Molnár József, a társaság pénzügyi vezérigazgató-helyettese elmondta: a Mol, több versenytársával ellentétben, üzemi szinten folyamatosan nyereséges, s ennek megtartására törekszik.
A Mol pénteken közzétett gyorsjelentése szerint a csoport a második negyedévben 56 százalékkal, 178,5 milliárd forintra növelte profitját a bázishoz képest. Az üzleti eredmény tavaly a második negyedévben 89,1 milliárd forint volt, míg az idén ugyanebben az időszakban 78,8 milliárd forintot ért el. Az üzleti eredmény az idén az első negyedévben 67,4 milliárd forint volt, gyakorlatilag ugyanannyi, mint egy évvel korábban.
Molnár József kifejtette: a második negyedéves 179,7 milliárd forintos nettó eredmény elsősorban a forint árfolyamváltozásának köszönhető, hiszen míg az első negyedévben a gyengülése 130 milliárd forint nem realizált pénzügyi vesztséggel járt a Mol számára, addig a második negyedévben az erősödése 110 milliárd forint szintén nem realizált pénzügyi nyereséget hozott.
Emlékeztetett arra, hogy míg tavaly december végén egy euró 265 forintba került, addig március végén már 309 forintba, míg az idén június végén 270 forintot ért.
A Mol az első negyedévben 114,8 milliárd forint nettó veszteséget jelentett.
A vezérigazgató-helyettes szerint a külső gazdasági környezet miatt a finomítói szegmensben nagyon nehéz a helyzet, mivel nyomottak az árrések. Gyors javulást ezen a területen sem vár a Mol, de a gazdasági válság ellenére továbbra is nyereségesen folytatja ezt a tevékenységet is.
A kilátások azt mutatják: 2009 a krízis éve, s 2010-ben is csak mérsékelt ütemű, lassú javulásra számítanak. A tapasztalatok alapján úgy vélte, legalább 2-3 évig tart a kilábalási időszak.
A Mol az idén a következő két negyedévben 270 forint körüli euró árfolyammal és 70 dollár körüli kőolajárral kalkulál.
Mindebből következően a társaság a harmadik és a negyedik negyedévben is pozitív nettó eredménnyel zár majd a pénzügyi vezérigazgató-helyettes szerint.