Nőmentes zóna Magyarország

Hol vannak a magyar nők a politikában? - erről tanácskoztak diplomaták, szakemberek, politikusok pénteken egy nyilvános budapesti szemináriumon. Nagyjából sehol - jöhetett volna a gyors válasz, ehelyett azonban minden érintett mondott valami nyilvánvaló dolgot.

A női képviselet aránya Magyarországon húsz százalék körüli a helyi szinten, ez az EBESZ országokban 26 százalék feletti,  Juhász Borbála, a Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség elnöke szerint a rendszerváltás óta eltelt huszonöt évben itt gyakorlatilag nem történt előrelépés.  Ez az arány a felsőbb szinteken egyre csökken, annyira, hogy a nők aránya az Országgyűlésben tíz százalékos sincs, a kormányban pedig egyetlen női miniszter sincs. Tove Skarstein, a Norvég Királyság budapesti nagykövete azt a kérdést tette fel: hogyan lehetséges, hogy ennyi magasan képzett, erős és aktív nő van ma Magyarországon, és mégis ez az egyetlen olyan európai állam, amelynek kormányában nincsen női miniszter és tíz százalék alatti a női képviselők aránya a parlamentben?

Hangsúlyozta, ahhoz, hogy elháruljanak az akadályok a nők politikai erőtérbe kerülése elől, először is maguknak a nőknek kellene női jelöltekre szavazniuk. André Goodfriend, az Egyesült Államok nagykövetségének ideiglenes ügyvivője hozzátette, nem csupán a nőknek kellene így tenniük, hanem a férfiaknak is: mindkét nem képviselőinek együtt kellene dolgozniuk azon, hogy kiigazítsák a társadalomban jelen lévő egyensúlytalanságokat. Sáfrány Réka közpolitikai szakértő arra mutatott rá, hogy Magyarországon mindeddig nem volt politikai elkötelezettség az esélyegyenlőség kérdésében.

Még hasonló bölcsességeket fogalmazott meg rendezvény női politikusok szekciójában Gurmai Zita, az MSZP képviselője: az első lépés az lenne, ha az egyes politikai szereplők elkezdenének "normálisan viselkedni a politikai dzsungelharcban". Trompfolt egyet Szelényi Zsuzsanna, az Együtt-PM politikusa, szerinte összefogásra van szükség a témában érdekelt civil szereplők, a politikusok és az újságírók között. Az ugyancsak az Együtt-PM-es Szabó Tímea azt hangsúlyozta, nem csupán a politikai képviselet terén kellene megteremteni a nők 50 százalékos képviseletét, hanem az állami társaságok vezetésében is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.