Csütörtöktől nőhetnek az üzemanyagárak
Május 9–13. között az Európában irányadó Brent típusú kőolaj hordónkénti ára 42-47 dollár között ingadozott. Ez átlag közel két és fél dolláros, 5,7 százalékos emelkedés. Továbbra is magas az olajkínálat, de egyre többen várják az év végére, következő év elejére a túltermelés megszűntét. Az amerikai kőolajfúrások száma újfent, ezúttal tízzel csökkent. A kitermelés már nemcsak az Egyesült Államokban csökken, hanem politikai és gazdasági problémák miatt Líbiában, Nigériában, Kínában, Venezuelában és Kanadában is. Ha ezek a gondok tartóssá válnak, akkor tényleg hamarabb zárulhat a kereslet-kínálati olló. Amerikában kedvező makrogazdasági adatok is megjelentek, ami szintén áremelő hatású. Igaz, a kőolaj-készletadatok továbbra is gyorsabban bővültek a várakozásoknál.
A Reuters adatközlése alapján a benzin a nálunk irányadó mediterrán piacon 2, a gázolaj 2,2 százalékkal drágult. A hét végére az Egyesült Államokban és az európai kikötőknél tárolt benzin mennyisége jelentősen csökkent. Ennek közzététele után nőtt az európai benzin iránti amerikai és arab kereslet. Nigéria irányába az ország pénzügyi és kitermelési gondjai miatt a szállítások leálltak. A gázolaj- és egyéb készletszint viszont tovább nőtt.
A dollár 277,3 forintot ért, négy és féllel, 1,7 százalékkal többet, mint egy héttel korábban. Ez felerősíti az áremelő nyomást. Ráadásul a dollárerősödést nem követte az olajárak mérséklődése.
Az elmúlt egy év során a benzin ára 12, a gázolaj ára 14 százalékkal csökkent. Az átlagkereset-emelkedés folytán most 18 százalékkal több benzint és 22 százalékkal több gázolajat tankolhatunk, mint egy éve.