Tőkeemelést kap az FHB az IMF-hitelből
Gyuris Dániel, az FHB vezérigazgatója elmondta, hogy a változást az áprilisi közgyűlés elé terjesztik. Ezzel tranzakcióval egyébként a bankban az állami tulajdon részesedése 4,1 százalékról 43 százalékra nő. A pénzt a hitelezés növelésére fordítják. Hozzátette, azután az államnak helye van és lesz az igazgatóságban, felügyelőbizottságban és vétója lesz osztalék kifizetésekor is.
A tőkeemelés a stabilizációs törvényben meghatározott különleges osztalékelsőbbséget biztosító részvények, illetve egy különleges vétójogot biztosító szavazatelsőbbségi részvény kibocsátásával történik. Az új részvényeket nem vezetik be a BÉT-re, nem alakíthatóak át törzsrészvénnyé, és a kibocsátást követő 5. év elteltével gyakorlatilag bevonják őket. A 100 forint névértékű részvényeket 650 forintos árfolyamon bocsátják ki. Az állam az osztalékelsőbbségi részvények után az árfolyamértékre vetítve 10,5 százalék osztalékra jogosult, ami a névértékre vetítve 68,2 százalék.
A részvényeket a bank öt év múlva kibocsátási áron visszavásárolja.
Veres János a Népszabadság kérdésére válaszolva elmondta, - bankok megnevezése nélkül -. hogy más pénzintézetekkel is tárgyalnak a bankmentő csomag esetleges felhasználásról. Elhangzott az is, hogy két célra használható 300-300 milliárd forintos keretösszeget nem kell feltétlenül elkülteni, de az összeghatárok túl is léphetőek.
Rövid időre felfüggesztették a részvényt
Felfüggesztette az FHB részvények kereskedését 8.39 órától 10 óráig a Budapesti Értéktőzsde.
A BÉT honlapján közzétett közlemény szerint az FHB kedden arról tájékoztatta az értéktőzsdét, hogy olyan rendkívüli tájékoztatást kíván közzétenni, amely nagymértékben befolyásolhatja a részvények árfolyamát. Erre tekintettel kérte az FHB a részvények kereskedésének felfüggesztését.
Az FHB részvények hétfői záróára 559 forint volt.