Sokkoló: nincs megállás, a mélybe tartanak a tőzsdék
Ugyan nyitáskor még 0,22 százalékos pluszban volt a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX, délelőtt 11 órakor már 4,5 százalékos mínuszban járt a tegnapi záróárához képest.A vezető részvényeknek sincs túl jó déelőttjük, a Mol 4,98 százalékot, az OTP 4,22 százalékot, a Magyar Telekom 2,33 százalékot, a Richter pedig 5,72 százalékot veszített értékéből.
Ezzel tulajdonképpen igazodik a nyugat-európai tőzsdékhez, amelyek ugyancsal erőteljes esésben vannak. A londoni FTSE-100 index 4,15 százalékos, a frankfurti DAX index 5,81 százalékos veszteséget mutatott.
Egyelőre nem tudni meddig folytatódik a lejtmenet a tőzsdéken, mivel a befektetők továbbra sem látják egyértelmű jelét az adósságválság megoldásának - vélekedtek az MTI által megkérdezett szakértők azután, hogy kedden - összhangban a többi európai tőzsdemutatóval - meredeken esett a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe is.
A BUX 13 óra előtt már csak 18 344 ponton állt, ami a hétfői záró értékéhez képest 4,2 százalékos csökkenés.
Kuti Ákos, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője az MTI-nek elmondta: a keddi kereskedés elején - ha csak körülbelül fél óra erejéig is - volt némi megnyugvás a piacokon, de ez valamennyire természetes is az elmúlt napok ugyancsak 'brutális' esése után. Később azonban ismét előtérbe kerültek azok a vélemények, amelyek szerint nem történt előrelépés az esést kiváltó ügyekben, vagyis a nagy 'adóssághegyet görgető' államok továbbra sem dolgoztak ki olyan megoldásokat, amelyek tompíthatnák a feszültséget. A befektetők egyelőre azzal számolnak, hogy az Egyesült Államok és a dél-európai államok egyre nehezebb helyzetbe kerülnek, és a növekvő kötvényhozamok miatt fenntarthatatlan pályán mozognak - mondta Kuti Ákos. Hozzátette: az is elvette a befektetők kedvét, hogy jelentősen romlottak a növekedési kilátások.
Az elemző hangsúlyozta: a kötvény-, részvény- és devizapiac között nagy az 'együttmozgás', így például egy amerikai részvénypiaci eséskor csökkenek az európai indexek és a nyersanyagpiacok is esnek, egyes devizák gyengülnek, a befektetők pedig az aranyba menekülnek.
A keddi esés mértéke sokkoló, és egyelőre nem tudni hol lesz a vége a csökkenésnek. Kifejtette: a konkrét hírek már nem tudják tompítani az esést, az államoknak kell 'kiállniuk' és olyan hiteles programokat bejelenteni, amely a két faktor - adósság és gazdasági növekedési kilátások - közül legalább az egyikben megoldást kínálnak.
Az olasz és spanyol kötvényhozamok csökkenését az segítette, hogy az Európai Központi Bank (EKB) kötvényvásárlásba kezdet - mondta Kuti Ákos, egyben kiemelte: az össze kötvényt az EKB sem vásárolja fel, de a pánikot csökkentheti. Elmondta: a tőzsdei esést Európa szerte a bankszektor vezeti, ugyanakkor a közszolgáltatók, távközlési cégek, energia- és gázszolgáltatók viszonylag 'jól állják a sarat', de ez sem garancia arra, hogy később nem fognak esni.
A Richter esését tompíthatja az a friss hír hogy megnyerte a lengyel Polpharma tranzakció meghiúsulása miatt indított pert, és a választott bírósági ítélet alapján a Genefar BV 40 millió dollárt köteles fizetni a magyar cégnek - vélekedett Kuti Ákos. Ugyanakkor hozzátette: a mostani esés nem a Richternek szól, a kisbefektetők is 'pánikolnak', és elkezdték kivenni pénzüket saját befektetési alapjaikból, az alapkezelők pedig ahhoz hogy teljesítsék ezeket a pénzkivételi igényeget, kénytelenek eladni a piacon. Elsősorban ez az oka annak, hogy a talpraállás lassú - vélekedett a szakértő. Szerinte várható némi megnyugvás a piacokon, de kérdés, hogy ez mekkora visszapattanásra lesz elegendő.
Ádám Zoltán, a DZ Bank budapesti elemzési részlegének vezetője elmondta: a Budapesti Értéktőzsde teljesítményére a negatív nemzetközi hangulat mellett az is rányomja a bélyegét, hogy Magyarországot sérülékeny gazdaságként tartják számon a befektetők, elsősorban a magas külső- és államadóssága miatt. Ezenkívül az elmúlt bő egy év 'gazdaságpolitikai vonalvezetése vegyes piaci fogadtatásra talált'. Ez a két tényező azt eredményezi, hogy egy ilyen 'éles piaci helyzetben' a piaci szereplők bizalmatlanok Magyarországgal szemben.
Bár Magyarországon a fizetési mérleg pozitív tartományban van, a szakértő szerint veszélyeztetett országként tartják számon hazánkat, mivel fokozottan támaszkodik külső forrásokra, ez pedig árfolyamesés és pesszimista nemzetközi környezet esetén különösen előtérbe kerülhet.