Amerika is eséssel nyitott
Százötven pontos, 1,31 százalékos mínuszban áll magyar idő szerint háromnegyed négykor a New York-i tőzsde Dow Jones indexe. Frankfurt és London is őrzi délelőtt összeszedett 2-3 százalékos veszteségét, tovább egyelőre nem erodálódnak az árfolyamok.
"A piac elsődleges reakciója az, hogy most eladni kell és csak később, biztonságosabb helyzetben szabad végig gondolni a hitelminősítői döntés következményeit" – idézi az MTI Jay Suskindot, a Duncan-Williams elemzőjét. Az elmúlt héten a DJIA 5,8 százalékot, az S&P 500 7,2 százalékot, míg a Nasdaq Composite 8,1 százalékot veszített értékéből.
Az amerikai hosszú távú államadósság péntek esti leminősítésének első komoly piaci hatásait az ázsiai tőzsdéken lehetett lemérni: a kereskedés hétfői újraindítása a papírforma szerint a vezető indexek gyengülését hozta magával. A börzék immár az ötödik egymást követő kereskedési napon folyamatosan esnek, ilyenre legutóbb a világválság 2009-es kiterjedésekor volt példa.
A tokiói Nikkei 225 index 2,2 százalékos veszített ma, az auszrál S&P/ASX 200 Index 2,9, a dél-koreai Kospi 3,8, a hongkongi Hang Seng pedig 3,5 százalékos mínuszban zárt. Koreában egy időre fel is kellett függeszteni a kereskedést. A Shanghai Composite Index szenvedte el a legnagyobb, 4,9 százalékos veszteséget, amivel immár húsz százalékkal marad el értéke a tavaly novemberi csúcsától.
Dimitre Genov, a 45,5 milliárd dolláros vagyont kezelő Artio Global Management portfoliómenedzsere az ázsiai esést azzal magyarázta, hogy a befektetők egyre kevésbé bíznak abban, hogy az amerikai politikusok úrrá tudnak lenni pártérdekeiken és az ország hosszú távú strukturális problémainak kezelésére összpontosítanak – közösen. A gazdasági kilábalás sérülékenysége is belejátszott a részvények „kitárazásába” – tett hozzá a Bloombergnek Genov.
A kontinens legjelentősebb részvényeinek teljesítményéből számított MSCI Asia Pacific Index 2,9 százalékot esett piaczárásra, ezzel egy hetes vesszőfutása 7,9 százalékos mínuszban öltött testet. A Standard & Poor’s 500 Index határidős jegyzése két hét alatt 11 százalékot gyengült, a hétfői lejtmenet ebből 2,4 százalékért felelős.
A Dow Jones Industrial Average 225 pontos, kétszázalékos mínuszban van, míg a Nasdaq-100-as 2,3 százalékkal gyengült. Mindez előrevetíti a magyar idő szerint délutáni New York-i tőzsdenyitás után borítékolható esést, Ezt egyébként Alan Greenspan, az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve korábbi elnöke is biztosra vette. Még nem látjuk a mélypontot – fogalmazott az NBC televízió adásában.
Az európai tőzsdenyitás után egy órával még viszonylagos nyugalom honolt, a brit FTSE 100-as index 0,56 százalékos pluszban volt, míg a frankfurti DAX stagnált. A BUX a mínuszos nyitás után hamar magához tért és 10 órakor minimális, száz pontos elmaradásban voltpéntek délutáni záróértékéhez képest.Délre változott a helyzet, felgyorsultak az eladások, Frankfurtban 2,5, Londonban 1,5 százalékos mínusz mértek. A BUX sem úszta meg: 1,8 százalékot gyengólt a pénteki záráshoz képest.
Most a legfontosabb teendő megállítani az elképesztő méreteket öltött eladási hullámot, s bizalomerősítő lépésekkel stabilizálni a piacot – hangoztatják az elemzők. Eddig 5400 milliárd dollárnyi befektetés nullázódott le a világ tőzsdéin a kibontakozó pánik nyomán.
Az Európai Központi Bank az euróövezeti adósságválság csillapítása érdekében vasárnap bejelentette, hogy újra megkezdi az olasz és a spanyol államkötvények felvásárlását, csökkentve ezzel a veszélyes szintre emelkedő hozamokat. Pénteken a tízéves lejáratú olasz kötvény hozama 6,4 százalékos rekordmagasságba szökött, innen mérséklődött az EKB döntését követően a sokkal barátságosabb 5,4 százalékra.
Az amerikai állampapírpiacokon az izgalom egyelőre nem hág a tetőfokára. A leminősítés a rövidebb futamidejű papírokat hidegen hagyja, sőt a két éves kötvény hozama 0,29-ről 0,26 százalékra mérséklődött. A tízéves kötvény hozama is csökkent, 2,53 százalékra, míg a harminc évesé egy bázisponttal 3,84 százalékra ment le, igazolva azokat az elemzői vélekedéseket, miszerint az amerikai adósság finanszírozásában nem lesz fennakadás.
Warren Buffett nagybefektető szerint nem is tripla A-s, hanem rögtön négyszeres A-s minősítéssel kellene ellátni a papírokat. Buffett értelmetlennek nevezte a S & P döntést, egyszersmind közölte, hogy esze ágában sincs apasztani nagyjából negyven milliárd dollárosra becsült amerikai állampapír-állományát.
A devizapiacokon most már nincsenek heves mozgások, a forint korrigált mind az euróval, mind a svájci frankkal szemben hétfőn délelőtt, miután hajnalban 255 forint fölött ismét új rekordot ért el frank árfolyama. Innen azonban visszacsúszott a 249,73-as szintre. A frank a dollárral szemben is vitézkedett: egy zöldhasúért délelőtt már csak 0,7485 frankot kellett adni, ez történelmi csúcs.
Az euró a 274-275 forintos sávban rendezkedett be. A közös valutának jót tett az EKB piacnyugtató kötvényvásárlási bejelentése, a 16 fontosabb devizapárból 12 esetében euróerősödést regisztráltak a bankközi piacokon. A dollár 190,73 forintot ér a péntek délutáni 192,60 forint után. A japán jen továbbra is a 77-es szint környékén mozog a dollárhoz képest, azaz a japán jegybank jengyengítő intervenciói egyelőre fabatűtsem érenk, a kurzust nem tudták a japán export versenyképessége szempontjából lélektani fontosságú 80-as szint fölé tolni.
Az amerikai leminősítés Kínában is megtette a hatását: a jüan az 1993-ban mért szintre erősödött a dollárhoz képest, egy zöldhasúért Hongkongban csak 6,4250 jüant kellett csak adni. Ez 0,21 százalékos drágulásnak felel meg. A jüan felértékelődése jelentős versenyképesség-romlással jár a kínai gazdaság számára, ugyanakkor azt is tekintetbe kell vennie Pekingnek, amikor az árfolyampolitikához nyúl, hogy az ország az EgyesültÁllamok legnagyobb hitelezője, a legfrissebb, májusi adatok szerint 1160 milliárd dollár értékű amerikai állampapír-állomány fölött rendelkezik. Ennek az elinflálódása pedig hatalmas veszteséget okoz az országnak.
Ha lassul a világgazdaság, akkor kevesebb olajra lesz szükség, ez tükröződik az áresésben is, amely a múlt héten 9,2 százalékot tett ki az amerikai West Texas Intermediate alaptípus esetében. A New York-i tőzsde elektronikus kereskedésében már csak 83,4 dollárt kell adni egy hordó fekete aranyért. Az már nem is meglepő hogy az arany új csúcsra drágult: 1712,8 dollár unciánként a rekord, ez négy százalékos drágulásnak felel meg.