NGM: 1081 milliárd forint hiány az első nyolc hónapban

Az államháztartás - helyi önkormányzatok nélkül számolt - pénzforgalmi egyenlege idén augusztusban 83,9 milliárd forint hiánnyal zárt, az első nyolc havi deficit 1081,4 milliárd forint, az éves előirányzat 124,2 százaléka volt - közölte honlapján az előzetes adatokkal megegyezően a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénteken.

Augusztusban a központi költségvetés 81,2 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai hatmilliárd forintos deficittel, míg az elkülönített állami pénzalapok 3,3 milliárd forintos többlettel zártak.

Az államháztartás helyi önkormányzatok nélkül számolt pénzforgalmi hiánya ez év júliusában 36,1 milliárd forint többletet mutatott, az első hét havi államháztartási deficit 997,5 milliárd forint, az éves előirányzat 114,6 százaléka volt.

Az Orbán-kormány nem változtatta meg az előző kormány államháztartási előrejelzését 2010-re, ami pénzforgalmi szemléletben 870,3 milliárd forintot, a GDP 3,3 százalékával egyenlő összeget tesz ki.

A központi költségvetés bevételei közül 2010 augusztusban (visszautalás után) 221,5 milliárd forint általános forgalmi adó folyt be, ami 0,7 százalékkal marad el a tavaly augusztusitól. A személyi jövedelemadó nettó egyenlege 143,5 milliárd forint volt, 3,6 százalékkal több a múlt év augusztusinál. Bányajáradékból 8,4 milliárd folyt be, ami több mint háromszorosa a tavaly augusztusinak, s a magas olajárnak, illetve a dollár árfolyam emelkedésének köszönhető.

Társasági adóból 0,5 milliárd forint negatív bevétele keletkezett a költségvetésnek, miután, a 21,1 milliárd forint bruttó befizetéssel 21,6 milliárdos kiutalás állt szemben. Ugyanakkor az idei augusztusi nettó összeg 16,5 milliárd forinttal kedvezőbb a tavaly augusztusban rögzítettnél.

A központi költségvetés 679,1 milliárd forintos kiadási összege 6,5 milliárd forinttal haladta meg a múlt év augusztusit.

Az idei év első nyolc hónapjában a főbb bevételi tételek közül társasági adóból 77 milliárd forinttal, személyi jövedelem adóból 78,6 milliárd forinttal, jövedéki adóból 47,4 milliárddal, illetékekből 15,9 milliárddal, magánszemélyek különadójából 12,5 milliárddal, regisztrációs adóból 5,2 milliárddal kevesebb folyt be, mint a múlt év azonos időszakában.

Ugyancsak az első nyolc hónapban a múlt év azonos időszakához képest áfából 151 milliárd forinttal, cégautó adóból 8,3 milliárddal, egyszerűsített vállalkozói adóból 6,9 milliárddal, bányajáradékból 60,5 milliárddal többet szedett be a költségvetés, mint tavaly.

A központi költségvetés idei első nyolc havi összes bevétele 5137,6 milliárd forintot tett ki, ami a tavalyi időszak bevételének 98,2 százaléka. Idei első nyolc havi összes kiadása 6231,6 milliárd forint volt, ami 4 százalékkal több az egy évvel korábbinál.

A költségvetési szervek január-augusztusi kiadásai 1557 milliárd forintot is túllépték, az éves előirányzat 85 százalékánál tartanak, azaz jóval előbbre az időarányosnál. Annak ellenére, hogy az éves előirányzat csaknem 400 milliárd forinttal kisebb a tavalyinál, az első nyolchavi felhasználás 56 milliárddal nőtt.

A helyi önkormányzatok költségvetési támogatása augusztus végére megközelítette a 889 milliárdot, 38 milliárddal kevesebb volt, mint egy évvel ezelőtt, ám ez a csökkenés sem időarányos az egész évre előirányzott 144 milliárdos megtakarítással.

A kamatkiadások lépést tartanak az éves tervvel, 771,4 milliárdos nyolchavi összegük az egész éve előirányzat 66,9 százalékán áll, 4,3 százalékponttal a tavalyi szint alatt, ami nominálisan is 55,6 milliárddal kevesebb.

Az egészségbiztosítási alap kiadásai 15,4 milliárddal nőttek a múlt év első nyolc hónapjához képest annak ellenére, hogy a gyógyító megelőző ellátásra fordított kiadások 32 milliárddal emelkedtek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.