Nemzetközi fellépés a túlzott bankprémiumok ellen
Gordon Brown a Financial Timesnak adott interjúban azt mondta: el kell érni, hogy a bankszférában folyósított prémiumok a hosszú távú sikeres tevékenységet, és ne a rövid távú spekuláció hozadékát jutalmazzák. Brown szerint emellett lehetővé kell tenni azt is, hogy a bankok visszavehessék a már kifizetett jutalmakat, ha a banki alkalmazottak teljesítménye a folyósítás után romlik.
A munkáspárti brit miniszterelnök a húsz legnagyobb ipari és fejlődő gazdaság (G20) pénzügyminisztereinek hétvégi londoni értekezlete elé időzített nyilatkozatában kijelentette: nem történhet meg, hogy a bankok igazgatótanácsának vezető tagjai - nem egyszer maguk az igazgatók - sem értik a bankjuk által vállalt kockázatok mibenlétét.
Ha a bankvezetési rendszerek nem javulnak, akkor továbbra is fennáll annak a veszélye, hogy a bankok általuk nem értett befektetési termékeket, például nem elsőrendű - subprime - amerikai jelzálogpapírokat birtokolnak, tette hozzá.
Brown ennek kapcsán élesen bírálta a nemzetközi hitelminősítőket is, mondván: e termékeket ezek a cégek besorolással látták el, de "világosan le kell szögezni, hogy nagy hibákat követtek el", és a banki vezetők nem bírtak elégséges információval az általuk vállalt piaci kockázatok megítéléséhez.
Mindez indokolttá teszi világszintű, közös vállalatvezetési szabványok bevezetését, mert az "nem lenne igazságos", ha ebben egyes országok intézkedéseket hoznak, miközben mások kibúvókat keresnek, mondta a brit kormányfő.
Gordon Brown ugyanakkor nem támogatta egyértelműen Nicolas Sarkozy francia elnök elképzelését arról, hogy a banki prémiumoknak a törvény erejével kellene felső határt szabni. A brit miniszterelnök szerint ez is a kérdésről folyó "jogos vita" része, ám egy ilyen jogszabálynak nehéz lenne globálisan érvényt szerezni.
Brown nem azonosult egyértelműen a brit pénzügyi szolgáltatási felügyelet (FSA) vezetőjének minapi, komoly nemzetközi feltűnést keltő vélekedésével, miszerint a londoni pénzügyi szektor túl nagyra nőtt, és különadókkal kellene megregulázni.
Lord Adair Turner a Prospect című folyóiratnak adott, múlt héten megjelent - helyenként rendkívül éles hangvételű - interjúban egyenes utalást tett arra, hogy szerinte a City az elmúlt évtized "társadalmilag indokolatlan mértékű" terjeszkedése nyomán túl nagyra duzzadt, és most már destabilizáló tényező a brit gazdaságban.
Az FSA elnöke hozzátette: a citybeli bankok tevékenységének jelentős részéből a társadalom egészének semmilyen haszna nem származik.
Lord Turner szerint a "felduzzadt" pénzügyi szektor hatalmas prémiumait úgy lehet a legjobban mérsékelni, ha csökkentik e szektor méretét, vagy különadót rónak ki a bankokra.
Gordon Brown a keddi Financial Timesnak erről csak annyit mondott, hogy jóllehet a brit bankszektor szerinte is "túlfűtötté" vált, életfontosságú azonban, hogy a londoni City továbbra is nemzetközi pénzügyi központ maradjon.