Németország megtiltja a genetikailag módosított kukorica termesztését
Ilse Aigner szerint jogosan feltételezhető, hogy a Monsanto cég által kifejlesztett MON 810 elnevezésű genetikailag módosított kukorica "veszélyt jelent a környezetre".
A tilalom alapja a mezőgazdasági miniszter szerint egy luxemburgi tanulmány, amely szerint a MON 810 elnevezésű kukorica kockázatot jelent bizonyos lepkékre, katicabogarakra és vízben élő szervezetekre nézve. Németország e veszélyre hivatkozva él az unió nyújtotta védelmi klauzula lehetőségével, a döntés azonban maga után vonhatja az Európai Bizottság eljárását.
A MON 810 az egyetlen genetikailag módosított növény, amelynek köztermesztését 1998-ban engedélyezte az Európai Unó, miután úgy döntött, hogy a gm-növény biztonságos.
Néhány más uniós tagország, köztük Magyarország, Franciaország sem engedélyezi a génmódosított kukorica termesztését.
Aigner, aki tavaly októberben vette át a minisztérium vezetését, korábban már kilátásba helyezte, hogy az idei - április vége felé esedékes - vetést megelőzően érvényesíteni fogják a tilalmat.
Az Európai Bizottság megvizsgálja a német kormánynak azt a bejelentését, amelynek értelmében a jövőben tilos lesz az országban a genetikailag módosított (gm) kukorica termesztése.
Az Európai Unió brüsszeli végrehajtó testületének szóvivője mindössze ezt a kommentárt fűzte Ilse Aigner mezőgazdasági miniszter közléséhez.
Hozzátette, hogy a vizsgálat lezárultával Brüsszel határozni fog a legmegfelelőbb további lépésekről.
Miközben az Európai Bizottság - nem utolsósorban az EU-n kívüli nyomásra - általánosságban támogatja a génkezelt termékek forgalmazását és esetenként termesztését, néhány uniós tagállam, köztük Magyarország és Franciaország nem engedélyezi ezen növények telepítését.
Németország (amelynek nem egy cége foglalkozik kísérletezéssel a génmódosítás területén) a múlt hónap elején már jelét adta, hogy elmozdulás várható gm-politikájában, miután az uniós tagországok környezetvédelmi minisztereinek találkozóján - a tagállamok nagy részéhez csatlakozva - elutasította a brüsszeli bizottságnak azt a javaslatát, hogy Magyarország és Ausztria szüntesse meg bizonyos génmódosított növények termesztésének és vetőmagimportjának tilalmát.