Németország és Csehország gázzal segíti Szlovákiát
A miniszter elmondta azt is, hogy a Németországból érkező, Szlovákiának szánt mennyiséget Csehország használja fel, mert egyelőre nem tudják eljuttatni a célországba. Az RWE Transgas cseh gázszolgáltató viszont Szlovákiában egy földalatti tárolót birtokol, ahonnan mától a bajba jutott északi szomszédunk meríthet összesen négymillió köbmétert, amely a napi szükséglet mintegy tizenöt százaléka.
Csütörtökön a Pozsonyban tartózkodó José Manuel Barroso megigérte Robert Ficónak, hogy az Európai Unió igyekszik enyhíteni a rövidesen kritikussá váló szlovákiai gázhiányt. Pénteken Lubomír Jahnátek bejelentette, hogy az uniós országok napi nyolc-tízmillió köbméter földgázt tudnának szállítani Szlovákiának, csak még nem tudják, miként juttassák el a kívánt helyre.
Többféle lehetőséget mérlegelnek, de végső döntés még nincs.
Robert Fico csütörtökön azt hangoztatta, hogy a visegrádi négy ország közül Szlovákiának legkritikusabb a helyzete, mert a legkevesebb gáztartalékkal rendelkezik, ráadásul csak az oroszországi szállításokra hagyatkozhat, s veszélybe került a folyamatos villanyáram-szolgáltatás is.
- Ezért ha nem születik rövid időn belül megoldás, akkor kénytelenek leszünk ideiglenesen újraindítani a tavaly üzemen kívül helyezett jászlói (Jaslovské Bohunice) atomerőművet - közölte.
Szakértők szerint ezzel a lépéssel Pozsony megszegné az uniós csatlakozási szerződését, amelyben főleg Ausztria követelésére vállalta, hogy 2008 végéig leállítja az elavult atomerőmű működését.
Szlovákia jelenleg naponta 30 millió köbméternyi földgázt használ, ugyanakkor a tározókból legfeljebb napi 20-22 millió meríthető, de a mostani hidegben még ennyi sem. Tetézi a bajt, hogy a tározók többsége a nyugati országrészben van, s ezért a keleti régiókba egyre kevesebb a szükséges energia.
Pozsony már kedden szükségállapotot hirdetett a gázhiány miatt, s az úgynevezett biztonsági minimumra korlátozta mintegy ezer nagyfogyasztó gázellátását.
Emiatt leállt a termelés a négyezer alkalmazottat foglalkoztató kassai U.S.Steel acélműben, a vágtapolcai (Teplicka nad Váhom) Kia Motors, valamint a nagyszombati Peugeot gépkocsigyárban és több más nagyüzemben.
Szlovákia tavaly 5,9 milliárd köbméter földgázt fogyasztott, amelynek 98,3 százalékát az ukrajnai csővezetéken keresztül, Oroszországból szerezte be.