Kína és Magyarország: megvásárolt politika

A konzervatív német lap, a Frankfurter Allgemeine Zeitung "Megvásárolt politika" címmel, kritikus hangon írt az Orbán-Jiabao találkozóról. A cikk szerint a kínai pénzügyi kapcsolatok erős függést is jelentenek.

Megvásárolt politika címmel Wen Jiabao kínai miniszterelnök budapesti látogatásáról közölt rövid cikket a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Bár nincsenek arra utaló jelek, hogy Ven Csia-pao dicsérte volna a magyar médiatörvényt, a kínai miniszterelnök és vendéglátója, Orbán Viktor így is csodálatosan megértette egymást - hangoztatta német konzervatív napilap. Nem is csoda, hisz Magyarország már most Kína stratégiai partnerének tekinti magát.

Az újság szerint aligha lehetett számítani arra, hogy a magyar fél bírálni fogja a kínai viszonyokat. Magyarország úgy gondolja ugyanis, hogy túlságosan is szüksége van Kínára. Azzal pedig a magyarok tisztában vannak, hogy a nagyon szoros pénzügyi kapcsolatok közvetlen függőséggel járnak.

A globalizáció időszakában mindez nem is elkerülhető, de alapjában véve nem is bírálható. Az sem tilos azonban, hogy valaki már előzetesen megvizsgálja, hogy kitől is kap pénzt - fogalmazott a lap. Kína pénzügyi potenciálja nem kérdéses. Mint ahogy hiteles az a kínai ígéret is, hogy európai elkötelezettségét hosszú távra tervezi. Kína így nyer befolyást Európában, illetve Európára - hangoztatta a német konzervatív újság, amely szerint a "megvásárolt politika" fogalma ily módon új jelentőséget kap.

Ven Csia-pao egyébként Angela Merkel kancellár meghívására hétfőn érkezik Berlinbe, ahol több német-kínai kormányközi megállapodás aláírása várható.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.