Nem vizsgálja a GVH a vízművek fúzióját
Nem minősül vállalkozások összefonódásának, ezért a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nem vizsgálja, milyen hatása van a piaci versenyre, ha az Észak-magyarországi Regionális Vízművek (ÉRV) Zrt. az államtól átveszi a Duna Menti Regionális Vízmű (DMRV) Zrt., valamint a Tiszamenti Regionális Vízművek (TRV) Zrt. vagyonának kezelését.
A Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács ez év április elején úgy döntött, hogy jóváhagyja a DMRV Zrt. és a TRV Zrt. állami tulajdonú részesedésének az ÉRV Zrt. részére történő vagyonkezelésbe adását. A döntés értelmében a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács helyett az ÉRV Zrt. látja el mind a DMRV Zrt., mind a TRV Zrt. részvényeivel kapcsolatos tulajdonosi jogokat.
A döntés előtt az állami tulajdonosi jogokat a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. a három érintett állami vállalat mindegyike esetén közvetlenül gyakorolta, míg a tranzakciót követően az ÉRV Zrt. felett az MNV Zrt. tulajdonosi joggyakorlásának módja nem változik, közvetlen marad, ellenben a DMRV Zrt. és a TRV Zrt felett - az ÉRV Zrt-n keresztül - közvetetté válik. Az ÉRV Zrt. ez év áprilisának végén kérte a GVH-tól, hogy engedélyezze az összefonódást.
A versenyhatóság a vizsgálata során megállapította, hogy a tranzakció révén nem jön létre összefonódás.
A versenytörvény értelmében vállalkozások összefonódása akkor jön létre, ha egy vállalkozás közvetlen vagy közvetett irányítást szerez egy tőle független vállalkozás felett. Mivel az irányítást megszerző ÉRV Zrt., valamint az irányítása alá kerülő DMRV Zrt. és TRV Zrt. korábban ugyanazon állami irányítási centrumhoz tartozott, a három vállalkozás nem minősül egymástól függetlennek - olvasható a GVH indoklásában.