Marad az alacsony uniós kamat
Kicsi az inflációs nyomás, de nagy a bizonytalanság a megindulni látszó gazdasági élénkülés tartósságát és erejét illetően. Ezt mondta csütörtök délután az Európai Köz-ponti Bank (EKB) Velencébe kihelyezett ülése után Jean-Claude Trichet elnök, aki a kormányzótanács nevében számolt be arról, hogy egy százalékon maradt a kamat. S vél-hetően marad is, engedte sejteni, ahogy uniós hivatalnokok is az utóbbi időszakban.
Az EKB elnöke megismételte, hogy mind sürgetőbbnek gondolja az erőteljes, de egy-ben reális mértékű fiskális lépések megkezdését, méghozzá 2011-től. Ez az a dátum egyéb-ként, amelynek rögzítésétől ódzkodtak a tagállamok pénzügyminiszterei, amikor néhány napja Göteborgban informális találkozót tartottak. Abban viszont nagyjából egyetértés alakult ki, amire Trichet megint felhívta a figyelmet, hogy a tagállamoknak a stabilitási paktum előírásait szem előtt tartva kell mérsékelniük a költségvetés hiányát és az állam-adósság GDP-hez mért arányát.
Az Európai Bizottság szerdán újabb kilenc országgal szemben kezdeményezett túlzottdeficit-eljárást, így azon államok száma, amelyek esetében a büdzsé hiánya jóval meghaladja az engedélyezett szintet, a GDP három százalékát, húszra emelkedett. Az eurózóna tizenhat tagországán belül tizenháromban ez a helyzet. Az európai jegybank értékelése szerint elsősorban a kiadásokat kell mérsékelni, s olyan szerkezeti reformokat végrehajtani, amelyek fenntarthatóvá teszik a gazdasági növekedést és munkahelyeket is teremtenek, minthogy a pénzügyi válság vélhetően súlyosan érinti az unió termelő kapa-citásait. Sürgetően szükségesség vált a megfelelő bér- és munkaerő-piaci politika megfo-galmazása, valamint a versenyképesség és az innováció támogatása.