Nem elképzelhetetlen a 350 forintos euró

Az euróárfolyam a 290–350 forintos tartományban fog ingadozni a következő időszakban – ezen belül bárhol el tudják képzelni a kurzust az Equilor elemzői. Az adósságválság és a recessziós félelmek lesznek a meghatározó tényezők, amelyek a forintárfolyamot mozgatják a 2012-es évben.

Az államcsőd kizárt, a megegyezés a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val biztosra vehető. Rövid távon a jelenleg 7 százalékon álló jegybanki alapkamat 1 százalékpontos emelésére számítanak – két lépcsőben végrehajtva. Ha „elszakad a cérna” a világban, akkor viszont újabb kamatemelések is elképzelhetőek. Amennyiben konszolidálódik a helyzet, nyártól egy kamatcsökkentési folyamat is elindulhat.

Európában a következő időszakban bőven lesznek kellemetlen pillanatok, de az euróövezet mindenképpen egyben marad. A piaci hisztéria az idén várhatóan csillapodik, és Európa egy kicsit hátradőlhet az év második felére – vélekedett a befektetési társaság előrejelzését kedden ismertető Kuti Ákos vezető elemző.

Az viszont nem feltétlenül hasznos a világgazdaság fejlődése szempontjából, hogy az Egyesült Államokban a választási kampány határozza meg a döntési folyamatokat, s ilyenkor jellemzően a hatalmon lévő politikusok már nem tesznek semmi lényegeset, azaz ez az év is megy a kukába. Ettől azonban a gazdaság növekedés még megmarad, s ha visszaesést tapasztalna a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve, akkor ismét beindulhat a pénzjegynyomda.

Kínában nincs igazán komoly probléma, az infláció magas továbbra is, de a 8-9 százalék közötti gazdasági növekedési ütem tartható, igaz, a lassulás jelei azért egyre érezhetőbbek. Az euróövezeti kötvényhozamszintek a mostani átmeneti csökkenés után ismét emelkedésnek indulhatnak, függően attól, hogy az Európai Központi Bank meddig és milyen mennyiségben folytatja kötvényvásárlásait.

Görögország 14,5 milliárd eurós hiteltörlesztésre kényszerül március 20-án, ez visszatérő momentum lesz, erre figyelni fog a piac. Kuti Ákos szerint ki fogják fizetni a tartozást az utolsó centig, a hitelezőket itt még nem éri veszteség. A későbbiek során azonban a hitelezők nem ússzák meg 50 százalék alatt a görög kalandot.

A két számjegyű kötvényhozamok és a gyenge forint jellemezheti majd a következő időszakot. A kötvényhozamok idővel csökkenhetnek. Szélsőséges mozgások jellemzik majd az árfolyamot, az IMF/EU-hitelmegállapodás állásától függően alakul az euró kurzusa, a 290-350 forintos árfolyamsávban bárhol előfordulhat az euró.

A külső körülmények, az államadósság finanszírozása körül felmerülő kérdőjelek fogják befolyásolni a monetáris tanácsot, amikor az alapkamat változtatásáról dönt. Rövid távon 2x50 bázispontos emelést valószínűsít az Equilor, amit – ha kedvezően alakulnak a dolgok – az év közepétől fokozatos csökkentések követhetnek. Ha így lesz, akkor 7 százalékos alapkamattal búcsúztathatjuk az évet.

A hazai gazdaság növekedését a kormány éves összevetésben 0,5 százalékosra becsüli, erre az adatra építve módosította 2011 végén az idei évre vonatkozó költségvetést. Az Equilor szerint a becslés az euróövezeti gazdaság, s ezzel exportkilátásaink stagnálása miatt túlzottan optimista, ezért inkább egy egy százalék körüli csökkenés valószínűbb.

De ennél még rosszabb is lehet a helyzet, attól függően, hogy a számunkra irányadó német gazdaság hogyan teljesít. A belső fogyasztás nem fog növekedni az idén, a lakosság óvatos, az elkölthető pénze sem növekszik. A banki hitelezés drasztikusan visszaszorul, ez a fogyasztáson és a beruházásokon keresztül visszaesést hozhat. A 2012-es hiány 6,2 százalékos lesz, az egyszeri tételek kiesése miatt a kormánynak újabb megszorításokra vagy bevételnövelő intézkedésekre kell készülnie. A gazdasági növekedés lassulása miatt az állami bevételek növelése kevésbé valószínű, azaz inkább a kiadási oldalon kell újabb vágásokat végrehajtani.

Az IMF/EU-hitelkeret megszerzése nem is lehet kérdéses – mondta Szántó András, az Equilor Zrt. devizaüzletág-vezetője. Nem hinném, hogy ebben a helyzetben bárki is vállalná a felelősséget, és felállna a tárgyalóasztal mellől. Március-április folyamán fogják aláírni a hitelszerződést, amely 15-20 milliárd eurós volumenű lehet.

Mindez rányomja a bélyegét a forintárfolyamra – tette hozzá Szántó András, aki a 290-es eurót hosszú távon nem tartja fenntarthatónak, inkább valamivel a 320-as szint alatt stabilizálódhat a kurzus, de a nemzetközi helyzet romlása esetén a 350 forintos euró sem utópia. Ha lesz megállapodás, akkor az ország csődkockázati felára (CDS) meredeken csökkenhet, de arról álmodni sem érdemes, hogy az visszacsússzon a jelenlegi 600 bázispontos szintről a 2010-es kormányváltás körül jellemző 200 bázispontos szint alá.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.