Nem lesz az oroszoké a két Malév-leány

A Malév orosz tulajdonosa szerette volna elérni, hogy a becsődölt légitársaság leányvállalatai visszakerüljenek a felszámoláskor elosztandó vagyonba. Nem sikerült, pert vesztettek.

Első fokon elbukta az egyik Malév-perét a Vnyesekonombank. A légitársaság csődjekor kisebbségi Malév-tulajdonos (korábban közvetve többségi tulajdonos), amely a légitársaság legnagyobb hitelezője is egyben, bíróságon támadta meg, hogy a becsődölt légitársaság földi kiszolgálással és karbantartással foglalkozó leányvállalatát a felszámoló eladta és azok a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-hez kerültek. A kifogásait első fokon elutasította a Fővárosi Törvényszék, így a két cég állami tulajdonban maradhat.

A vagyonkezelő közleményében ismerteti: az MNV részben közvetlenül, részben egy leányvállalatán keresztül 2012 októberében a Malév felszámolójától megvásárolta a Malév GH Földi Kiszolgáló Zrt.-t és az Aeroplex Közép-Európai Légijármű Műszaki Központ Kft.-t. – A szerződés fontos részét képezte a cégekhez kapcsolódó követelések és kötelezettségek rendezett átvétele is, ami elengedhetetlen feltétele volt a cégek további működésének – emlékeztet a vagyonkezelő.

Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az állami tulajdonoshoz kerülés megmentette mindkét céget az azonnali csődtől. Az MNV ugyanis likvid tőkét tudott juttatni a cégeknek, amelyek korábban pont a Vagyonkezelőnek tartoztak, így az adósságrendezésre is sor kerülhetett, valamint tőkeemelés is történt. Bárki máshoz került volna a két cég –piaci realitásokat feltételezve – csak az állammal szemben fennálló tartozások az azonnali csődjükhöz vezettek volna. 

A felszámoló eljárását azonban a VEB Fővárosi Törvényszéken megtámadta, a vételár aránytalanságára és eljárási hibákra hivatkozva kérte a az eredeti állapot helyreállítását. Az MNV Zrt. álláspontja szerint az értékesítési eljárás szabályos volt, és a szerződés mindenben megfelelt a piaci követelményeknek. A bíróságon az MNV is azzal érvelt, hogy ha nincs ez a tranzakció, lehetetlenné vált volna a cégek működése.

A VEB indítványa nyilván azt a célt szolgálta, hogy a két cég kerüljön vissza a Malév felszámolási vagyonába, lévén, mindkét cég értéket képvisel azzal, hogy a repülőtéren érvényes engedélyek birtokában gyakorolja tevékenységét. Ugyanakkor, az Aeroplex veszteséges, a MGH pedig épp csak stabilizálni tudta gazdálkodását. 

A Törvényszék ítélete megállapítja, hogy a cégek kivásárlása, valamint a cégekhez kapcsolódó követelések és kötelezettségek rendezése egy komplex jogviszony keretében történt, ezt csak egységesen szabad vizsgálni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.