Nem látszik a gázvita vége
- A vezetékek nálunk nyitva vannak, de Ukrajna továbbra sem fogadja a földgázt, amit a Balkánra és Szlovákiába kellene továbbítania - mutatott a Gazprom diszpécseri központjának kivetítőjén lévő térképre Borisz Panjagin. Az osztályvezető fölött a három napja megszokott adatok állnak: a csőben orosz oldalon 70 atmoszféra nyomás mellett az átmenő gáz mennyisége továbbra is nulla. - Történik ez annak ellenére, hogy az ukrán oldal elismerte, hogy technikailag igenis lehetséges Szudzsán át Orlovkára, majd a Balkánra, valamint Ungvárra és onnan Szlovákiába továbbítani az általunk betáplálandó napi 100 millió köbméter földgázt - mondta Panjagin, hozzátéve, hogy a mennyiséget és annak elosztását a Naftogaz Ukraini kérésének megfelelően módosították. - Kijevben üres kifogásokat adnak arra, hogy miért áll mégis a szállítás - állította a szakember.
Ezzel szemben Kijevben lapunknak elmondták: szó sem volt sikeres megállapodásról. - Moszkva technikailag lehetetlen módon kívánta felújítani a szállítást - jelentette ki a Naftogaz Ukraini szóvivője. Valentyin Zemljanszkij megerősítette, hogy Ukrajna továbbra is szükségesnek tartja, hogy a Gazprom által megadott útvonalon túl Valujki és Piszarevka felől is megindítsa a gázszállítást, mondván technikailag ez elkerülhetetlen a tranzit biztosításához. Arra, az orosz állításra, hogy a két utóbbi pont csak Ukrajna gázellátására szolgál, a szóvivő kijelentette: - Ez egyszerűen nem igaz.
Ukrajna egy február 1-jéig érvényes ideiglenes technikai megállapodás tervezetét küldte Moszkvába, amelyben Szudzsa mellett valóban négy további ponton kéri a gázszállítás megindítását az EU-ba és a Balkánra irányuló tranzit biztosítására. Ebben 320 millió köbméter földgáz betáplálását kéri - ez megfelel a korábbi napi tranzitmennyiségnek -, amelyből Szlovákia, valamint Moldávia és Románia felé 300 millió köbmétert továbbítana.
- Mi ennek a szerződésnek az aláírását várjuk, a tranzit azonnali megindításához - mondta Zemljanszkij, hogy azután végleges szerződés szülessen a szállításról.
Arról már nincsen vita, hogy a szállítás biztosításához szükséges technikai gázt az ukrán félnek kell rendelkezésre bocsátania. - Erre hajlandók vagyunk, igaz, ehhez Oroszországtól várjuk a gázt, aminek költségeit az ármegállapodás után rendeznénk - mondta a szóvivő. Egyelőre azonban orosz válasz nem érkezett a javaslatra, és továbbra is állnak a tárgyalások a gázszállítás blokkolásához vezető alapkonfliktusról: az Ukrajnának szánt idei gáz áráról. Kijev 201 dolláros egységáron venné, Moszkva 450 dollárért adná a gázt. Bár a felek az ellenkezőjét állítják, a gyakorlatban úgy tűnik, addig az EU nem jut földgázhoz keletről, amíg az ukrajnai beszállításról nem születik megállapodás Kijev és Moszkva között.