Nem kellene leírni a szénbányászatot

A kőszénbányászatnak nyújtott állami támogatás meghosszabbítását szorgalmazza a magyar és a német bányász érdekvédelmi szervezet; a bizottsági javaslat közös nyilatkozatuk szerint több tagállamban szociális konfliktust idéz elő.

Csütörtökön közös tanácskozást tartott a Bánya-, Energia- és Ipari Dolgozók Szakszervezete (BDSZ) és a német Bányaipari, Vegyipari és Energiaipari Szakszervezet (IG BCE) delegációja - közölte a BDSZ. A német bányászok szakszervezeti elnöke, Michael Vassiliadis által vezetett delegáció háromnapos európai körútja során érkezett Magyarországra, hogy tárgyaljon a 2010. december 31-én lejáró, a szénbányászat állami támogatásáról szóló EU tanácsi rendelet meghosszabbításáról.

A közlemény ismerteti: a bányászszakszervezet a márkushegyi bányaüzem - Magyarország egyetlen mélyművelésű bányája - révén érdekelt a rendelet fenntartásában. A bánya azonban, amely érvényes kormányrendelet értelmében - a BDSZ szándékaival egyezően - 2014-ig üzemelne, az uniós rendelet nyújtotta támogatás nélkül ellehetetlenül.

A bányász érdekképviselet egyértelmű álláspontja - s ebben egyetért a munkáltatói és a munkavállalói oldal -, hogy az állami támogatás rendszerének tovább kell működnie, ezért a német bányász érdekvédelem képviselőivel közös nyilatkozatot írtak az Európai Bizottság által a Tanács szénbányászati támogatásról szóló rendeletéhez kidolgozott javaslatról - közölte a BDSZ.

A Tanács versenyképtelen szénbányák bezárását elősegítő állami támogatásról szóló rendeletéhez kidolgozott, 2010. július 20-i európai bizottsági javaslat több tagállamban szociális konfliktust idéz elő - tartalmazza a nyilatkozat. A BDSZ és az IG BCE a nyilatkozat szerint közösen síkra száll a kőszénbányászatnak nyújtott állami támogatásról szóló rendelet meghosszabbítása mellett, amely a hosszú távú és koordinált gazdaság- és szociálpolitika lényeges eleme lehetne úgy, hogy hazai nyersanyagból biztosítja az európai energiaellátást, erősíti a közvélemény bizalmát, fokozza a keresletet, és munkahelyeket biztosít a reálgazdaságban.

Az érdekképviseleti szervezetek a nyilatkozat szerint attól tartanak, hogy jelentősen megrendülne a bizalom az európai politika iránt, ha a szénbányászat adaptációs folyamatai során a tagállamokban nehezen és konfliktusok árán elért társadalmi konszenzusokat az EU lerombolná; az Európai Unióval szemben már ma meglévő kritikus hangulat Európa-ellenes hangulatba csaphatna át. Ennek megakadályozására a két szakszervezet felszólítja az Európai Bizottságot arra, hogy olyan új javaslatról hozzon határozatot, amely a szénbányászatot legalább 2020-ig lehetővé teszi a kontinensen.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.