Nem kap pénzt az államtól a BorsodChem
A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) közleménye kitér arra is, hogy az állam nem tulajdonos a társaságban. Az NFGM kiemelt figyelemmel kíséri a társaság körül zajló eseményeket, a jelenlegi tulajdonosok és hitelezők, valamint a kínai befektetők közötti tárgyalásokat. A piaci szereplők közötti egyeztetésekbe ugyanakkor a kormány a jelen helyzetben aktívan nem kíván beavatkozni - áll a közleményben.
A dokumentum emlékeztet arra, hogy a vállalat iránti felelősségtől vezérelve a kormány eddig is több intézkedést tett: július 31-én például módosította az egyedi kormánydöntésről szóló szerződést. Ennek értelmében a 2009-2011 közötti időszakban a BorsodChem létszámvállalás tekintetében eltérhet az eredeti szerződéstől oly módon, hogy plusz egy év monitoring-időszak, 2012 során is vállalja az államháztartási bevétel kompenzációját a továbbfoglalkoztatási kötelezettség teljesítésével.
A kormány, tekintettel a válság hatásaira, lehetőséget nyújtott arra is, hogy a SMART pályázatokon támogatást elnyert vállalatok a megváltozott gazdasági körülményekhez igazíthassák szerződéseik teljesítését.
Amennyiben a BorsodChemnél a munkahelyek megőrzése érdekében szükségessé válik az állami beavatkozás, akkor egy tiszta tulajdonosi és rendezett hitelezői struktúrával rendelkező céggel a kormány kész tárgyalásokat folytatni - közölte az NFGM.
A BorsodChem korábbi tájékoztatása szerint a cégnek október 6-ig kell megállapodnia a lejáró hitelekről, és ezt követően további mintegy egy hét áll rendelkezésre arra, hogy a kölcsöntőkét, azaz mezzanine hitelt nyújtott hitelezőkkel, többek között a Wanhuával is megállapodjanak a nettó mintegy egymilliárd euró hitel átstrukturálásáról. Ha nincs megállapodás, a BorsodChem sorsa a hitelezőktől függ. A BorsodChemet hitelező mintegy 60 bank konzorciumának vezetője az UniCredit csoporthoz tartozó HVB.