Nem hagyják feldarabolni a Fortist
A Fortis bank- és biztosítási konszern belga részvényesei szerdán elutasították a vállalat feldarabolására irányuló tervet, és ezzel együtt a belga kormány azon szándékát is, hogy adják el a belgiumi banküzletág nagy részét a BNP Paribas francia nagybanknak. A részvényesek közgyűlésén meggyőző többséggel utasították el a terveket, amelyeket a tavaly ősszel nehéz pénzügyi helyzetbe került, Magyarországon is tevékenykedő Fortis megmentése érdekében dolgozott ki a belga kormány.
Az eredetileg holland-belga pénzügyi konszern a nemzetközi pénzügyi válság egyik első nagy európai áldozataként tavaly szeptemberben súlyos fizetési nehézségekkel került szembe, a részvények drámaian zuhantak. A holland kormány – a belga kabinet számára is váratlanul – gyorsan felvásárolta a cég hollandiai részesedését. A belga – valamint a jóval kisebb luxemburgi – üzletrészre vonatkozóan olyan konstrukciót dolgoztak ki, hogy az érintett kormányok felvásárolják a Fortis megmaradt részének zömét, majd részvénycsere formájában átadják azt a Paribas-nak. Így a belga kormány tulajdonosi részt szerzett volna a Paribas-ban, az viszont az euróövezet legnagyobb lakossági bankjává vált volna.
A Paribas-val kialkudott megállapodást azonban a már eddig is érzékeny veszteségeket szenvedett kisrészvényesek megtámadták, mondván, ebben a stratégiai kérdésben senki nem kérdezte meg őket. Pert indítottak, és azt meg is nyerték. Yves Leterme miniszterelnök, miután kiderült róla, hogy megpróbálta befolyásolni a jogerős ítéletet kimondó bírákat, kénytelen volt lemondani. Utódja, Herman Van Rompuy valamit módosított a bankmentő konstrukción, több vonzó aktívumot meghagyva a Fortis-részvényeseknek, de ezzel sem ért el eredményt.
Elvben a részvényesek most arra is nemet mondtak, hogy kettéváljon a Fortis hollandiai és belgiumi ága, holott az előbbit illetően Hága már kényszerfelvásárlással élt. A Fortis jövője ezzel a szavazással teljesen bizonytalanná vált. A belga kormány pénzügyminisztere, Didier Reynders egyelőre csak annyit mondott, hogy tanulmányozzák a helyzetet, mit lehet tenni. Azt azonban határozottan leszögezte, hogy a bank ügyfeleinek és alkalmazottainak semmitől nem kell tartaniuk.
A 2005 októberében megnyitott budapesti fiókjával a Fortis Bank volt az első olyan külföldi pénzügyi csoport, amely nem önálló leánybankkal vagy képviselettel, hanem bankfiókkal jelent meg Magyarországon, élve az EU-csatlakozás adta lehetőséggel.