Nem ez volt a legjobb féléve a MOL-nak

Az olajár esése és a termelés csökkenése is visszafogta a MOL eredményeit. A korábbi 74,4 milliárdos eredményhez képest az idei első félévben csak 52,3 milliárdot ért el a cég.

 A társaság az első félévben 2613,2 milliárd forint nettó bevételt ért el, míg tavaly ilyenkor 2 százalékkal többet. A második negyedévi bevétele 1320 milliárd forint volt, lényegében annyi, mint egy évvel korábban, míg az idei első negyedévben ez az összeg 1293 milliárd forint volt - áll a MOL gyorsjelentésében.

  A speciális tételek nélküli nettó eredmény az idei első félévben 53,9 milliárd forint volt, 43 százalékkal kevesebb a tavalyinál. A második negyedévi eredmény 24,4 milliárd forint, az első negyedévi pedig 29,6 milliárd forint volt, míg tavaly a második negyedévben a speciális tételek nélküli eredmény 4,9 milliárd forintot tett ki. A portfolio.hu által megkérdezett elemzők 13 milliárd forint tisztított nettó eredményt vártak az idei második negyedévre.

A jelentés idézi Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgatót, aki szerint a második negyedév eredményeinek nem kedvezett az alacsonyabb kőolajár és a visszaeső szénhidrogén termelés.

A gyorsjelentés szerint az első félévben a Mol-csoport tiszta újrabeszerzési árakkal becsült kamat- és adófizetés, illetve amortizáció előtti eredménye (EBITDA) 252 milliárd forintot ért el, ami 13 százalékkal marad el az előző évi teljesítménytől.

A kutatás-kitermelés (upstream) üzletág az első félévben több olyan negatív tényezővel szembesült, amely kedvezőtlenül befolyásolta eredményét: 9 százalékkal csökkent az átlagos szénhidrogén ár, miközben 8 százalékkal csökkent a termelés - figyelmen kívül hagyva Szíria hozzájárulását. Kedvezőtlenül alakultak a devizaárfolyamok is.

A feldolgozás-kereskedelem üzletág (downstream) teljesítménye nagyságrendileg 25 százalékkal javult annak ellenére, hogy a finomítói üzletági környezet romlott valamelyest. A javuló teljesítmény mögött a magasabb integrált petrolkémiai marzs, illetve a csökkenő piaci kereslet ellenére növekvő finomítói termékértékesítés és az
eddig végrehajtott hatékonyságjavító intézkedések állnak a gyorsjelentés szerint.

A jelentés szerint jóllehet a közép-kelet-európai régió motorüzemanyag fogyasztása az első félévben 4 százalékkal csökkent, a Mol teljes kőolaj- és petrolkémiai termék-értékesítése 5 százalékkal nőtt, Magyarországon például 1 százalékkal nőtt a teljes kiskereskedelmi értékesítés.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.