Nem érdekli az árfolyamgát a devizaadósok zömét
Több mint 160 ezer igénylés futott be az árfolyamgát-konstrukcióra március végéig a bankokhoz a Portfolio.hu becslései szerint.
Ez azt jelenti, hogy a jogosult devizahitelesek csak valamivel több, mint egyharmada élt a kivételes lehetőséggel a legutóbbi változtatás előtti, március 29-ei határidőig. A parlament időközben 2013. május 31-éig kitolta az igénylés határidejét.
Dacára, hogy időközben gyengült a forint – így az elvileg arra serkenthetné a devizaadósokat, hogy igényeljék bankjuktól a lehetőséget – a Portfolio.hu-nak nyilatkozó bankok többsége az érdeklődés csökkenéséről számolt be. Bár a kormány, az MNB, a PSZÁF és a bankszövetség kampánya valamennyit még szépíthet a helyzeten, ám várhatóan így sem lesz 40 százaléknál több az árfolyamgátat kérők aránya.
A gazdasági hírportál szerint a Raiffeisen Bank ügyfelei közül fordultak legtöbben az árfolyamgát felé, míg a Volksbanknál volt a legalacsonyabb a részvétel. A legnagyobbak közül az OTP-nél, a K&H-nál és az Ersténél is egyharmadnyi jogosult nyújtotta be igényét.
Korábban mind az MNB, mind pedig a PSZÁF 80-90 százalékos részvételre számított.
A megkérdezett bankok szerint a lanyha érdeklődés oka a bizalmatlanság, illetve az, hogy az ügyfelek számára nehezen áttekinthető a konstrukció. Sok ügyfélnél érzékelhető valamiféle csodavárás, azaz valami más, ennél lényegesebb kormányzati intézkedésre várnak, és úgy vélik, hogy ha belépnek az árfolyamgátba, akkor később nem részesülhetnek egy esetleges későbbi kormányprogramból – vélték a bankok.