Nem emeli a nettó gázárat az E.ON-megállapodás
Az E.ON-nal tegnap létrejött kormánymegállapodás jó a fogyasztóknak, mert kiszámíthatóságot, átláthatóságot hoz a rendszerbe, és növeli az energiabiztonságot - közölte a kormányszóvivői tájékoztatón Oláh Lajos, az energiaügyi tárca szóvivője a tegnap nyilvánosságra hozott megállapodás kapcsán.
A tegnapi információkat megismételve közölte: a kormány elővásárlási jogot kapott az E.ON Földgáz Trade-re, vagyis a központi magyar gáznagykereskedő cégre. Ennek érvényesítése azonban nincs napirenden, mivel az E.ON tudomásuk szerint nem folytat eladási tárgyalásokat. Ez csupán azt jelenti, hogy ha az E.ON értékesíteni szeretné ezt a céget, és van is rá vevő, a kormány eldöntheti, hogy ezen az áron megvásárolja-e a stratégiai fontosságú társaságot.
"Cserébe" a gázáron keresztül újra megindul a 60 milliárd forintosra tett úgynevezett importár-korrekció törlesztése az E.ON, amit a kormány tavaly év végén semmisnek nyilvánított. Megerősítette lapunk értesülését, miszerint a gáz nettó ára júliustól emiatt nem nő, vagyis ebbe már belefoglaltatik a törleszteni szádnékozott tétel. (Korábbi információk szerint viszont az áfa-emelkedés miatt a gáz bruttó ára nő.) Arról, hogy júliustól a nettó gázárban mekkora tételt tesz ki a "törlesztőrészlet", nem kívánt adatokat közölni.
Hozzáfűzte: a megállapodás szerint a jövőben beépítik a forint erős ingadozásainak hatását is az árképzésbe.
A tegnap a kormány és az E.ON közötti megállapodások jó része szándéknyilatkozat volt, amiket konkrét formába augusztus végéig önti a két fél.
Oláh Lajos megemlítette azt is, hogy tegnap az asztalnál az E.ON az állami Magyar Villamos Művekkel is több szándéknyilatkozatot írt alá a kölcsönösen előnyös együttműködési lehetőségekről. Mint az már tegnap kiderült, az E.ON a Gönyűn épített gázerőműből illetve három nagy területi áramszállító cégéből ajánl kisebbségi csomagot, míg az MVM a Dunamenti Erőműben meglévő 25 százalékából hajlandó értékesíteni.