Nem habra megy a játék
Mindenesetre annyi biztos, hogy könnyebben lehet majd új nevet találni a két piacvezető fúziójaként létrejövő sörpiaci monstrumnak, mint beszerezni az ehhez szükséges versenyhatósági engedélyeket. Idehaza a Borsodi és a Dreher gyártóinak egybekelése vélhetően olyan piaci erőfölényt eredményez a Soproni Ászokkal vitézkedő holland hátterű Heineken ellenében, hogy a két cég kénytelen lesz közös portfólióját leépíteni, vagy egyikük feladhatja itteni tevékenységét, átengedve kapacitásait más szereplőknek.
Carlos Brito, az AB InBev vezére. Hamarosan koccanhatnak Eric Vidal / Reuters |
Különösen Észak-Amerikában számíthatnak az egybekelők szigorú elbírálásra, ott uralmuk ugyanis meghatározó, s a fogyasztók számára egyértelmű áremelést hozna a verseny gyengülése. A nagyoknak közös az érdekük abban, hogy a gombamód szaporodó kézműves gyárak ellen fellépjenek, ezek ugyanis már a piac 11 százalékát szerezték meg maguknak az Egyesült Államokban.
Október közepéig kell letenni a pultra a fúziós ajánlatot, amit a SABMillernél alaposan át fognak vizsgálni, azaz ellenséges felvásárlási kísérletről nem beszélhetünk. Mindenesetre a részvényeseket megcsapta a fúzió előszele, a SABMiller árfolyama húsz, az AB Inbevé 6 százalékkal erősödött. A sörpiaci konszolidáció eddigi legnagyobb lépését a költségcsökkenés mellett a fehér foltok csökkentése indokolja mindkét gyártó részéről. A fejlett piacokon mindkét cég erős, míg gyökereiknél fogva az AB InBev Dél-Amerikában, a SABMiller pedig Afrikában számít az első számú sörhatalomnak.