Nehéz lesz javítani a bóvli besorolásunkat

Elemzők nem számítanak arra, hogy Magyarország a hitelminősítőknél is kikerüljön a bóvli kategóriából, ám a kormány részéről már megindult a nyomás ennek érdekében. A kabinet mellett a Magyar Nemzeti Bank vezetése is egyértelműen kifejtette a közelmúltban: indokolt lenne Magyarország felminősítése.

Egyre nagyobb nyomás alá helyezik a nemzetközi hitelminősítőket Magyarország vezető gazdaságpolitikusai – olvasható a mai Világgazdaság írásában. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter például a 2 milliárd dolláros kötvénykibocsátás után azt mondta, „szégyellje magát” az a hitelminősítő, amelyik bóvliban tartja Magyarországot. A miniszter mellett immár a Magyar Nemzeti Bank vezetői is bírálták a hitelminősítőket. Matolcsy György jegybankelnök – aki korábban a gazdasági tárcát vezette – egy konferencián felszólította a „négy nagy” hitelminősítőt, hogy vizsgálják felül az adósbesorolást.

A három nagy hitelminősítő közül a Moody’s és a Fitch egy szinttel tartja a befektetésre nem ajánlott kategória alatt az adósbesorolást, előbbi negatív kilátással, utóbbi stabillal. A Standard & Poor’s-nál két lépcsőfokkal áll a befektetési ajánlás alatt az ország, szintén további esetleges leminősítésre utaló negatív kilátással. E szerint első lépésben a kilátást kellene javítani, s csak azután jöhetne a tényleges felminősítés. Ezek alapján legnagyobb esélye tehát annak van, hogy a Fitch javít az ország adósminősítésén.

Ugyanakkor Peter Attard Montalto, a Nomura vezető közgazdásza úgy nyilatkozott a gazdasági lapnak, hogy "a politikai kockázatok és a bankszektor kockázatai miatt úgy véljük, hogy a minősítés helyes a jelenlegi szintek környékén”. Szerinte alacsonyabb besorolás a kormányzat költségvetési oldalon tett intézkedéseinek félreértelmezése lehetne. „Ám a potenciális gazdasági növekedés nagyon alacsony, és az államadósság a költségvetési konszolidáció ellenére nem csökken” – tette hozzá.

A túlzottdeficit-eljárás megszüntetése után is felvezették kormányzati tisztviselők, hogy a hitelminősítők is lépnek majd, és javíthatják Magyarország adósminősítését. Ám a korábbi leminősítések leginkább a kiszámíthatatlan kormányzati intézkedések, valamint a gyenge növekedési kilátások miatt következtek be.

„A közelmúltban két hitelminősítő – a Moody’s és az S&P – is megerősítette a besorolást, és a kilátást is negatívan hagyták” – mondta a Világgazdaságnak Bebesy Dániel. A Budapest Alapkezelő portfoliómenedzsere szerint a magánnyugdíjpénztárak de facto felszámolása, a vállalati államosítási törekvések, a különadók, valamint a Költségvetési Tanács stábjának felszámolása rendkívül negatívan hatott. Súlyos érvek vannak, hogy ne minősítsék fel Magyarországot – véli.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.