Két nap alatt kifújt a társasházi támogatás
Az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) Társasházak Energetikai Felújítása Alprogramjára beérkezett, összesített igények lefedik a meghirdetett támogatási keretet, ezért a kiíró Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) 2013. augusztus 16-án felfüggeszti a pályázati konstrukciót - tette közzé az NFM. A 2013. augusztus 21-én 00:00 óráig postára adott pályázatokat még feldolgozzák.
A közleményből kimaradt, de a 834,2 millió forint keretű pályázatot augusztus 15-én nyitották meg. Vagyis az mindössze két napig élt. Pedig maga a tárca hangsúlyozza: míg panelek, családi házak, kisméretű társasházak energiahatékonysági korszerűsítését a kormány az elmúlt három évben számos alkalommal elősegítette, téglaépítésű társasházak részére most először hirdetett pályázatot a tárca.
Szakértők szerint magánlakások energetikai felújításának támogatására most minden eddiginél kevesebb, mindössze 834,2 millió forintot kínáltak fel az állami költségvetésből e kör számára. Ezzel majdnem teljes egészében ki is merítették azt a keretet, amit a magyar parlament idén bármely magánlakás-típus energetikai felújításának támogatására elkülönített az adófizetők pénzéből.
A vissza nem térítendő, utófinanszírozású támogatás téglaépítésű társasházak energiahatékonysági felújítására, fűtéskorszerűsítésére és a megújuló energiaforrások felhasználásának növelésére volt fordítható - közlik.
A tárca ezen túlmenően üdvözli saját kezdeményezését, amely - kétségtelenül - hozzájárul a szén-dioxid-kibocsátás csökkenéséhez. Azt, hogy a forrás két nap alatt elfogyott, azzal a magyarázattal üdvözlik, hogy "a kormány szándékai találkoznak a hagyományos, téglaépítésű társasházak lakóközösségeinek igényeivel", illetve ez fontos tapasztalat lesz későbbi - meg nem nevezett - kiírásokhoz. Ez az érvelés az Orbán-kormány alatt kiírt energiatakarékossági pályázatok kapcsán vált - kényszerűen - általánossá, hisz a Fidesz-kabinet elődeihez képest nagyságrendekkel kisebb összegeket költ különböző épülettípusok energetikai felújításának támogatására. A néhány nap alatt lemerült kiírásokat kissé kényszeredett kommunikációs fordulattal "kísérleti" projekteknek is szokták nevezni.
Arról sem ejtenek szót, hogy eddig hány pályázat érkezett be és hányan reménykedhetnek a kedvező elbírálásban. Mindazonáltal a kiírás nagyságrendjét jellemzi, hogy mivel egy társasház összesen legfeljebb 60 millió forintot nyerhetett el, így mindössze egy tucat magyarországi téglaépítésű társasház felújítására is elkölthetnék a támogatási összeget.
Korábban az Energiaklub nevű civil szervezetnél a kiírás kapcsán úgy fogalmaztak, mivel a forrás a magánigényeknek körülbelül a 0,04 százalékát fedi le, vagyis a ma felújításra szoruló otthonok ezzel az ütemmel 600 év alatt jutnának állami támogatáshoz, így talán szerencsésebb lenne előre közölni a lakossággal, hogy ennyi a forrás és 99,96 százalék ne várjon a támogatásra.
2009-ben a magánlakásoknak szóló, 1,5 milliárdos augusztusi kiírás még egy hónapig kitartott. 2011-ben a használt és új építésű magánlakások számára felajánlott, hasonló célú, 1,6 milliárdos, augusztus 15-ével útjára bocsátott pályázatot három nap alatt lejegyezték. Tavaly a főleg magánházakra szabott, általános energiatakarékossági célú kiírás keretét már csak 864 millió forintban húzták meg, ami tíz napig állta a rohamot. A határidőn belül beérkezett pályázatok igényeinek kielégítése érdekében ezt a keretet később egymilliárdosra bővítették, mivel eredetileg a központi költségvetés is ekkora összeget különített el e célra.