Negatív Európa-csúcson a szlovák GDP
A szlovák gazdaság 5,3 százalékkal zsugorodott a második negyedévben az egy évvel korábbihoz képest, közölte a szlovák statisztikai hivatal szerdán. Az adat megegyezik a hivatal korábban közölt gyorsbecslésével. Az elemzők jóval nagyobb, 6,1 százalékos visszaesést vártak.
A pozsonyi központi statisztikai hivatal szerint 2009 egészében 3,5 százalékkal csökken a GDP az egy évvel korábbihoz képest. A központi bank 4,2 százalékos csökkenést valószínűsít, a kormány számításai szerint 6,2 százalékkal eshet vissza a gazdasági teljesítmény idén. Az előző negyedévhez képest 2,2 százalékkal bővült a hazai össztermék (GDP) Szlovákiában. A jelentős javulás részben az alacsony bázis következménye; a szlovák gazdaság január-márciusban negyedéves szinten 11,2 százalékkal zsugorodott. A január óta az euróövezethez tartozó, 5,4 millió lakosú ország ezzel negatív Európa-bajnok lett, holtversenyben Lettországgal.
Szakértők a válság csapásai alatt súlyosan megzuhant autóipar túlsúlyát okolták a nagy visszaesésért, mint ahogy a korábbi, igen dinamikus fejlődés motorja is az autógyártás volt az elemzői vélemények szerint. A francia Peugeot és a dél-koreai Kia 2006-os betelepülésével Szlovákia egy lakosra számítva a világ legnagyobb autógyártó országa lett, és a Volkswagen is már évek óta gyárt Szlovákiában. A GDP 2006-ban 8,3 százalékkal bővült, 2007-ben rekord gyorsaságra, 10,4 százalékra váltott a növekedés üteme, majd 2008-ban, a világméretű gazdasági válság elmélyülésével párhuzamosan 6,4 százalékra lassult a GDP-bővülés.
Az idei második negyedévben a lakossági fogyasztás éves szinten 0,7 százalékkal növekedett, a közfogyasztás 5,9 százalékkal bővült, a beruházások ugyanakkor 17,6 százalékkal visszaestek. Az ipari termelés júniusban 19,6 százalékkal, májusban 24,4 százalékkal esett vissza éves összevetésben. Az autóiparra alapozott export júniusban 25,7 százalékkal, májusban 29,9 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A szlovák átlagfizetés reálértékben 0,5 százalékkal emelkedett a második negyedévben. A munkanélküliség júliusban felszökött 12 százalékra a júniusi 11,8 százalékról. A fogyasztói árak júliusban átlagosan 0,1 százalékkal alacsonyabbak voltak, mint az előző hónapban, és 0,6 százalékkal magasabbak, mint egy évvel korábban.